20,4 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Kolejny duży skarb monet odkryty w Czechach. “Odkrycie o nieobliczalnej wartości”

-

Ponad osiemset srebrnych monet odkryto przypadkiem pod wsią Bořitov w powiecie blańskim w Czechach. Monety z przełomu XI i XII wieku znajdowały się w ceramicznym naczyniu.

Na skarb natrafiło małżeństwo w trakcie spaceru. Naczynie, w którym zdeponowano monety, zostało przez nich dostrzeżone w leśnym zboczu.

O przypadkowym odkryciu poinformowani zostali pracownicy Muzeum w Blansku. Tam też skarb zostanie wyeksponowany. Jak poinformowano na oficjalnej stronie miasta, to już drugi skarb monet z tej okolicy, który trafił do muzeum w ostatnim czasie.

Większość monet ze skarbu to monety wybite za panowania pierwszego króla Czech Wratysława II. Łącznie w skarbie zidentyfikowano monety bite przez siedmiu morawskich monarchów w 90 różnych mennicach.

Jiří Doležel z Instytutu Archeologicznego Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Brnie poinformował, że wszystkie monety zachowane są w doskonałym stanie. Zwrócił też uwagę, że część monet nie była do tej pory znana numizmatykom, inne znane były tylko z jednego egzemplarza.

Archeolodzy podkreślają, że z historycznego punktu widzenia do odkrycie o nieobliczalnej wartości.

Skarb zostanie zaprezentowany 16 października. Na początek wyeksponowany zostanie zbiór około osiemdziesięciu monet oraz naczynie, w którym je zdeponowano.

Tego samego dnia zaprezentowany zostanie skarb odkryty przez detektorystę w rejonie miejscowości Jedovnice. To łącznie 67 monet z XVI wieku.

Niedawno pisaliśmy o skarbach odkrytych na terenie Czech w artykułach: “Te monety nigdy nie trafiły do obiegu. Niezwykły skarb odkryty w Czechach” oraz “Wielki skarb monet odkryty w czeskim Tachowie. Przeleżał pod kamieniem prawie 700 lat”.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
źródło: www.blansko.cz


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie