20,7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Kolejne ważne znalezisko Polaka na Wyspach Brytyjskich. Tym razem to bulla papieska

-

Choć poszukiwaniem zabytków interesuje się dopiero od półtora roku, na swoim koncie ma już znaleziska, o których marzą doświadczeni detektoryści. Jednym z nich jest bulla papieska. Maciej Matusik znalazł ją kilka tygodni temu na pastwisku na terenie hrabstwa Worcestershire.

Do odkrycia doszło w trakcie komercyjnych poszukiwań niedaleko wsi Belbroughton. Znaleziony zabytek to bulla papieża Klemensa VI. Do tej pory w Wielkiej Brytanii znaleziono szesnaście identycznych egzemplarzy.

– Bulla papieska w świecie detektorystów uważana jest za bardzo rzadkie znalezisko – mówi z dumą Maciej. – Swoje odkrycie zgłosiłem do FLO, czekam na zarejestrowanie znaleziska w bazie PAS – dodaje.

Maciej Matusik na co dzień mieszka w Birmingham, swoją pasją i znaleziskami dzieli się prowadząc kanał na Instagramie @touchingthehistory.

Bulla papieska Klemensa VI to kolejne w krótkim czasie ważne znalezisko dokonane przez Polaka na Wyspach Brytyjskich. Niedawno pisaliśmy o odkryciu Adama Brzozowskiego, czyli popularnego “Odyna”, który natrafił na średniowieczną pieczęć mnicha zakonu cystersów.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie