7,8 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Kolejne cmentarze uporządkowane przez detektorystów

-

Porządkowanie zaniedbanych cmentarzy staje się powoli domeną poszukiwaczy skarbów. Pisaliśmy już o akcjach Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej i Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”. Tym razem o stare nekropolie zadbali członkowie forum historyczno-eksploracyjnego “Włóczykij” oraz stowarzyszenia “Galea”.

Członkowie “Włóczykija” w dniach od 9 do 11 czerwca brali udział w zlocie forumowym. Część zlotu poświęcili nie tyle na uprzątnięcie, co na całkowitą rekonstrukcję cmentarza, który został całkowicie zarośnięty. Na terenie nekropolii spoczywają anonimowi polegli w trakcie I wojny światowej – w czasie walk o Przełęcz Łupkowską.

Ciężka praca kilkunastu osób pozwoliła na wykarczowanie zarośli, a także ustawienie krzyża z informacją o poległych. Efekt końcowy robi wrażenie. To już trzecia akcja “Włóczykija”. W poprzednich latach porządkowano cmentarze na wzgórzach Chryszczata i Jasielnik.

Nieco wcześniej, bo na początku czerwca, członkowie stowarzyszenia “Galea” z Susza uporządkowali teren cmentarza ewangelickiego w Kamieńcu. Obszar nekropolii porośnięty był dzikimi krzewami i niewielkimi drzewami, a nagrobki mchem. W ramach działań uporządkowano część terenu cmentarza. Kolejne fragmenty porządkowane będą w przyszłości.

To kolejny przykład, że poszukiwacze skarbów, których bardzo często posądza się o niszczenie dziedzictwa, dbają o nie poświęcając swój czas i nierzadko też pieniądze.

fot. Cmentarz przed uporządkowaniem (źródło Włóczykij Forum Poszukiwaczy)


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie