2,6 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

Kolejne cmentarze uporządkowane przez detektorystów

-

Porządkowanie zaniedbanych cmentarzy staje się powoli domeną poszukiwaczy skarbów. Pisaliśmy już o akcjach Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej i Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”. Tym razem o stare nekropolie zadbali członkowie forum historyczno-eksploracyjnego “Włóczykij” oraz stowarzyszenia “Galea”.

Członkowie “Włóczykija” w dniach od 9 do 11 czerwca brali udział w zlocie forumowym. Część zlotu poświęcili nie tyle na uprzątnięcie, co na całkowitą rekonstrukcję cmentarza, który został całkowicie zarośnięty. Na terenie nekropolii spoczywają anonimowi polegli w trakcie I wojny światowej – w czasie walk o Przełęcz Łupkowską.

Ciężka praca kilkunastu osób pozwoliła na wykarczowanie zarośli, a także ustawienie krzyża z informacją o poległych. Efekt końcowy robi wrażenie. To już trzecia akcja “Włóczykija”. W poprzednich latach porządkowano cmentarze na wzgórzach Chryszczata i Jasielnik.

Nieco wcześniej, bo na początku czerwca, członkowie stowarzyszenia “Galea” z Susza uporządkowali teren cmentarza ewangelickiego w Kamieńcu. Obszar nekropolii porośnięty był dzikimi krzewami i niewielkimi drzewami, a nagrobki mchem. W ramach działań uporządkowano część terenu cmentarza. Kolejne fragmenty porządkowane będą w przyszłości.


To kolejny przykład, że poszukiwacze skarbów, których bardzo często posądza się o niszczenie dziedzictwa, dbają o nie poświęcając swój czas i nierzadko też pieniądze.

fot. Cmentarz przed uporządkowaniem (źródło Włóczykij Forum Poszukiwaczy)


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie