test
16,3 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Kolejne cmentarze uporządkowane przez detektorystów

-

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Członkowie Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Pomerania uprzątnęli teren starego cmentarza w Wierzbnicy.

A wszystko odbyło się w ramach Akcji Pamięć, poprzez którą “Pomerania” zachęcała detektorystów i pasjonatów historii w całym kraju do porządkowania starych cmentarzy. Czy to w ramach wspomnianej akcji czy samodzielnie – wielu detektorystów w całej Polsce podjęło się zadania, poświęcając czas na uporządkowanie miejsc, o które nikt nie dbał.

Członkowie “Pomeranii” zabrali się za zaniedbany cmentarz w Wierzbnicy. 5 listopada w akcji udział wzięło 11 osób.

– Pomimo zapowiadanego deszczu pogoda była dla nas łaskawa i udało nam się częściowo oczyścić cmentarz ze śmieci – informują członkowie “Pomeranii”. – Usunęliśmy również zarośla niszczące pochówki. Wszechobecny bluszcz również został trochę ogarnięty.

Praca członków grupy nie poszła na marne. – Nasza praca pozwoliła odkryć pięknie ornamentowane fragmenty grobów do tej pory skrywane przez roślinność – mówią członkowie “Pomeranii”. – Część wywróconych nagrobków umieściliśmy z powrotem na cokołach. To jednak nie wszystko. Czeka nas tam jeszcze wiele pracy.

Członkowie grupy liczą, że uda im się odnaleźć żeliwne krzyże, których brakuje przy nagrobkach. Jak sami przypuszczają, te padły zapewne łupem złomiarzy.

Prace na cmentarzu w Wierzbnicy wsparli Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej, Stowarzyszenie Grupa nad Myślą, mieszkańcy gminy oraz Sołectwo Wierzbnica.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie