16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Kolejne ciekawe znaleziska archeologów w Bydgoszczy

-

Odkrycie drogi sprzed 500 lat, do którego doszło w Bydgoszczy w 2020 roku, było prawdziwą sensacją i spotkało się z dużym zainteresowaniem w całym kraju. Ale to nie koniec badań i odkryć w tym samym miejscu. Archeolodzy dotarli niedawno w tej samej okolicy do pozostałości po osadnictwie kultury łużyckiej.

Przypomnijmy, że w Bydgoszczy trwa rozbudowa ulicy Kujawskiej. W wielu miejscach realizowane są intensywne prace budowlane, ale też prace archeologiczne. W listopadzie informowaliśmy o odsłonięciu XVI-wiecznego traktu na obszarze Zbożowego Rynku. Była to niebywała okazja, by zobaczyć nawierzchnię, po której poruszali się mieszkańcy Bydgoszczy 500 lat temu.

Obecnie trwają prace archeologiczne od strony ulicy Wiatrakowej. Naukowcy dotarli tam do śladów po osadnictwie kultury łużyckiej, natrafiono też na ślady pochówków z okresu wczesnego średniowiecza, pozostałości zabudowań z XV i XVI wieku oraz fragmenty ceramiki i prostych narzędzi. O odkryciach i postępie prac poinformowano na stronach Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

– Niestety na obecnym terenie odkrywane są tylko szczątkowe elementy dawnej historii naszego miasta – poinformowali pracownicy zarządu. – Wiele z nich zostało zniszczonych przez liczne prace podziemne, prowadzone w przeszłości na tym obszarze – dodali.

O wynikach dotychczasowych badań przeczytać można na stronach Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.zdmikp.bydgoszcz.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie