27,6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024

Kolejne ciekawe odkrycia na terenie kopalni krzemienia czekoladowego w Orońsku

-

“Dokonano kolejnych ciekawych odkryć na terenie kopalni krzemienia czekoladowego” – informują urzędnicy z Orońska, podsumowując kolejny etap badań archeologicznych. Kopalnia w Orońsku w województwie mazowieckim to jedno z najstarszych stanowisk górniczych w Europie.

Krzemień czekoladowy wydobywano w Orońsku koło Radomia już 12 tys. lat temu. Ówcześni mieszkańcy tych terenów wykorzystywali go do wytwarzania różnego rodzaju narzędzi – do polowania czy prac domowych.

Archeolodzy zainteresowali się tym miejscem jeszcze przed wojną. W 1935 roku prof. Stefan Krukowski ujawnił obecność podziemnych jam i szybów górniczych, które stanowiły pozostałość po wydobywaniu krzemienia czekoladowego. Zawdzięcza on swoją nazwę ciemnobrązowej barwie.

Kilka lat temu archeolodzy powrócili do Orońska. Niedawno zakończył się kolejny etap badań archeologicznych. 10 września podsumowano przeprowadzone prace w obecności archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Lasów Państwowych oraz urzędników z Orońska, którzy wspierali prace naukowców.

Podczas spotkania przede wszystkim zaprezentowano pozyskane zabytki krzemienne, kościane oraz rogowe, które górnicy wykorzystywali dawniej do pozyskiwania krzemienia i do kopania szybów. Wiadomo już, że badania będą kontynuowane w kolejnych sezonach. Urzędnicy przedstawili też plany wykorzystania dokonanych odkryć do promocji Orońska w Polsce i w Europie.

Co ciekawe, już kilka lat temu archeolodzy potwierdzili, że krzemień czekoladowy dystrybuowany był na odległość nawet kilkuset kilometrów od miejsca wydobycia.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.oronsko.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie