7,8 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Kolejna rewolucja w poszukiwaniach. Lidar na smartfonie

-

O tym, jak korzystać z modeli powierzchni terenu, uzyskanych dzięki technologii Lidar, pisałem w poradzie “Czym jest Lidar i dlaczego powinniśmy z niego korzystać?”. Choć wielu poszukiwaczy skarbów lokalizuje dzięki temu – przygotowując się do wypraw – dawne forty, okopy, fundamenty budynków czy nawet stare trakty, inni wciąż nie sięgają po dobrodziejstwa nowoczesnych technologii. Tymczasem Główny Urząd Geodezji i Kartografii, który odpowiada za projekt Geoportal, już jakiś czas temu dostarczył użytkownikom narzędzie mobilne “Geoportal Mobile”. Korzystanie z Lidara stało się w ten sposób jeszcze prostsze.

lidargeomobi1
Po zaznaczeniu tych pól w aplikacji uzyskamy model powierzchni terenu wykonany w technologii Lidar

Aplikacja “Geoportal Mobile” zapewnia dostęp do rejestrów państwowych udostępnianych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii za pośrednictwem usług geoportal.gov.pl. Oznacza to, że z pozycji urządzeń przenośnych z dostępem do Internetu, możemy korzystać ze wszystkich danych, do których mieliśmy dostęp przez serwis geoportal.gov.pl.

lidargeomobi2
Okno funkcji umożliwiającej rejestrowanie i zapisywanie trasy

Informacja ta powinna ucieszyć szczególnie te osoby, które nie korzystały z modeli lidarowych z uwagi na skomplikowany dostęp z pozycji komputera. W przypadku aplikacji “Geoportal Mobile” dostęp do nich jest niezwykle prosty, a na pewno dużo prostszy niż przez serwis geoportal.gov.pl. Wystarczy zainstalować aplikację (dla systemu Androiddla systemu iOSdla systemu Windows Phone), uruchomić, zaznaczyć na rozwijalnej liście pola “Rzeźba terenu (ISOK Cieniowanie)”, “Rzeźba terenu (cieniowanie)” oraz “Rzeźba terenu (hipsometria)” i już można cieszyć się zasobami modeli powierzchni terenu. Warto zaglądać do nich szczególnie w trakcie wypraw – może się bowiem okazać, że kilkadziesiąt metrów od nas jest miejsce, na które w innym przypadku nie zwrócilibyśmy uwagi.

Aplikacja, co najważniejsze, lokalizuje nasze położenie na mapie. Możemy więc dokładnie sprawdzić, w którym miejscu obecnie się znajdujemy, a także jednym kliknięciem wysłać lokalizację znajomemu. Ale nie tylko. Funkcjonalności, przydatnych poszukiwaczom skarbów, jest o wiele więcej. “Geoportal Mobile” zapewnia użytkownikom między innymi dostęp do usług zbiorów danych przestrzennych, między innymi map w różnych skalach, a także rejestrowanie i zapisywanie trasy. Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną funkcjonalność aplikacji – funkcję ICE. To nic innego jak narzędzie służące do powiadamiania wskazanej osoby o nagłym wypadku. Razem z informacją do odbiory trafia dokładna lokalizacja, z której wysłano komunikat.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie