-0,8 C
Warszawa
niedziela, 1 grudnia, 2024

Kilka słów o aplikacji “Old Maps Online”

-

We wpisie “Stare mapy w nawigacji” wyjaśniłem, jak wykorzystać archiwalne mapy topograficzne w przygotowaniu się do wypraw, a także jak najlepiej korzystać z nich w terenie. Niestety, nie wszystkie aplikacje, które opisałem, działają lub po prostu – nie wszystkie współpracują z oprogramowaniem nowych telefonów komórkowych. Jest na to jednak pewne rozwiązanie…

Do dyspozycji pasjonatów historii oddano zasób 400 tysięcy archiwalnych map, pochodzących ze zbiorów kilkudziesięciu różnych podmiotów: bibliotek, archiwów, uniwersytetów, ale też kolekcjonerów. Wśród nich jest David Rumsey – najbardziej znany kolekcjoner map na świecie. Zbiór dostępny jest pod adresem www.oldmapsonline.org. Dodatkowo, możecie dodać własne mapy do zasobu, wysyłając je – po spełnieniu wszystkich wytycznych – na adres info@oldmapsonline.org.

Mapy, które nas interesują, wyszukiwać można na dwa sposoby: wpisując nazwę miejscowości w wyszukiwarkę lub przeglądając listę map dostępnych dla danego obszaru. Polecam to drugie rozwiązanie. Dzięki niemu, po zaznaczeniu obszaru na mapie, po prawej stronie wyświetli się lista wszystkich dostępnych map dla danego terenu. Po wyborze mapy zostaniemy odesłani do konkretnego zasobu.

Niepełny zasób (około 150 tysięcy archiwalnych map) dostępny jest też z pozycji darmowej aplikacji mobilnej “Old Maps Online” (link do Google Play, link do App Store). Tu, po wybraniu mapy i włączeniu funkcji lokalizacji w telefonie komórkowym, nasza aktualna pozycja zostanie zaznaczona na wyświetlonej mapie. Sposób działania aplikacji wyjaśniony został na krótkim filmie poglądowym, udostępnionym przez jej autorów.

Aplikacja “Old Maps Online” pozwala na uzyskanie efektu podobnego, jak w przypadku popularnego Androzica, czyli obserwowanie swojego położenia na archiwalnej mapie. I to w zasadzie jedyna funkcjonalność tej aplikacji – nie będziemy mogli na przykład śledzić pokonanej trasy czy zaznaczać miejsc odkryć. Dzięki niej unikniemy jednak żmudnego kalibrowania i przygotowywania map, jak w przypadku innych aplikacji.

Z aplikacji, jeśli spojrzeć na listę pobrań, korzysta tylko 50 tysięcy użytkowników z całego świata. To póki co niewiele, ale liczba ta – biorąc pod uwagę potencjalną przydatność dla poszukiwaczy skarbów – z pewnością będzie rosnąć.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie