6,6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Kapsuła czasu z kościoła w Ziębicach otwarta

-

Zgodnie z zapowiedziami w urzędzie w Ziębicach na Dolnym Śląsku otwarto kapsułę czasu, która została odnaleziona w tamtejszym kościele. Co znajdowało się w środku?

Przypomnijmy. W trakcie prowadzonych prac remontowych miejscowego kościoła zdemontowano iglicę wraz z kulą. W środku znaleziono kapsułę czasu oraz książki. 5 maja na stronach internetowych miasta poinformowano, że urzędnicy czekają na zgodę na otwarcie kapsuły. Ostatecznie, ustalono termin komisyjnego otwarcia kapsuły na 12 maja. Na miejscu pojawili się przedstawicielie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Archiwum Państwowego oraz władz miasta i powiatu.

Kościół poewangelicki w Ziębicach wybudowano w latach 1796-1797. I – jak się okazało – to z tego okresu pochodzi część zawartości kapsuły. Druga część trafiła tam w rocznicę budowy ziębickiej świątyni.

W środku miedzianej kapsuły znajdowały się dokumenty pisane i monety z czasów budowy kościoła. Znalezisko zostanie teraz poddane konserwacji. Wiadomo, że zachowało się w doskonałym stanie.

Druga część zawartości kapsuły, która znajdowała się poza miedzianym pojemnikiem, wymagać będzie bardziej specjalistycznych zabiegów konserwatorskich. To głównie książki o tematyce religijnej i gazeta z 1902 roku.

Według regionalistów odkryty depozyt z Ziębic jest jednym ze starszych tego typu na Dolnym Śląsku.

Transmisję z otwarcia kapsuły można było śledzić na fan-page’u Gminy Ziębice. Galerię zdjęć obejrzeć można na stronie www.historia-swidnica.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie