0,2 C
Warszawa
sobota, 28 stycznia, 2023

Kapsuła czasu odkryta w Starym Henrykowie. W środku między innymi zbiór znaczków

-

Dokumenty, monety, banknoty, gazety a nawet zbiór znaczków pocztowych znajdowały się w kapsule czasu, która została odkryta w wieży kościoła w Starym Henrykowie w województwie dolnośląskim. Najstarszy dokument, który umieszczono w blaszanej tubie, pochodzi z 1791 roku.

Kościół pw. św. Marcina w Starym Henrykowie wybudowano w XV wieku. Z uwagi na ciekawą bryłę i historię wspomina się o nim w wielu przewodnikach. Niszczony w trakcie wojen, był wielokrotnie przebudowywany.

Odkrycia kapsuły czasu dokonano podczas prac remontowych prowadzonych przy hełmie wieży. W środku blaszanej tuby znajdowały się monety, gazety, banknoty, zbiór znaczków pocztowych oraz dokumenty. Najstarszy z nich pochodził z 1791 roku. Wspomniano w nim między innymi datę wzniesienia wieży kościoła. Miało to miejsce w 1668 roku.

Drugi z odkrytych dokumentów przytacza historię umieszczenia pierwszej kapsuły czasu. Wiadomo, że podczas prac remontowych w 1858 roku w kuli wieży odnaleziono dokument z 1791 roku. Do blaszanej tuby włożono wtedy dodatkowo monety o różnych nominałach.


Trzeci dokument pochodzi z 1924 roku. Okazuje się, że w tym roku, dokładnie 2 czerwca, w wieżę kościoła uderzył piorun. W wyniku tego zdarzenia uszkodzona została konstrukcja i pokrycie hełmu kościoła. Wtedy też przeprowadzono prace remontowe, które objęły również bryłę kościoła.

Wiadomo, że kapsuła czasu ponownie trafi do kuli. Znajdą się w niej kopie odkrytych dokumentów, ale też dokumenty współczesne.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie