test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Kapsuła czasu odkryta w Starym Henrykowie. W środku między innymi zbiór znaczków

-

Dokumenty, monety, banknoty, gazety a nawet zbiór znaczków pocztowych znajdowały się w kapsule czasu, która została odkryta w wieży kościoła w Starym Henrykowie w województwie dolnośląskim. Najstarszy dokument, który umieszczono w blaszanej tubie, pochodzi z 1791 roku.

Kościół pw. św. Marcina w Starym Henrykowie wybudowano w XV wieku. Z uwagi na ciekawą bryłę i historię wspomina się o nim w wielu przewodnikach. Niszczony w trakcie wojen, był wielokrotnie przebudowywany.

Odkrycia kapsuły czasu dokonano podczas prac remontowych prowadzonych przy hełmie wieży. W środku blaszanej tuby znajdowały się monety, gazety, banknoty, zbiór znaczków pocztowych oraz dokumenty. Najstarszy z nich pochodził z 1791 roku. Wspomniano w nim między innymi datę wzniesienia wieży kościoła. Miało to miejsce w 1668 roku.

Drugi z odkrytych dokumentów przytacza historię umieszczenia pierwszej kapsuły czasu. Wiadomo, że podczas prac remontowych w 1858 roku w kuli wieży odnaleziono dokument z 1791 roku. Do blaszanej tuby włożono wtedy dodatkowo monety o różnych nominałach.

Trzeci dokument pochodzi z 1924 roku. Okazuje się, że w tym roku, dokładnie 2 czerwca, w wieżę kościoła uderzył piorun. W wyniku tego zdarzenia uszkodzona została konstrukcja i pokrycie hełmu kościoła. Wtedy też przeprowadzono prace remontowe, które objęły również bryłę kościoła.

Wiadomo, że kapsuła czasu ponownie trafi do kuli. Znajdą się w niej kopie odkrytych dokumentów, ale też dokumenty współczesne.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie