Dokumenty, monety, banknoty, gazety a nawet zbiór znaczków pocztowych znajdowały się w kapsule czasu, która została odkryta w wieży kościoła w Starym Henrykowie w województwie dolnośląskim. Najstarszy dokument, który umieszczono w blaszanej tubie, pochodzi z 1791 roku.
Kościół pw. św. Marcina w Starym Henrykowie wybudowano w XV wieku. Z uwagi na ciekawą bryłę i historię wspomina się o nim w wielu przewodnikach. Niszczony w trakcie wojen, był wielokrotnie przebudowywany.
Odkrycia kapsuły czasu dokonano podczas prac remontowych prowadzonych przy hełmie wieży. W środku blaszanej tuby znajdowały się monety, gazety, banknoty, zbiór znaczków pocztowych oraz dokumenty. Najstarszy z nich pochodził z 1791 roku. Wspomniano w nim między innymi datę wzniesienia wieży kościoła. Miało to miejsce w 1668 roku.
Drugi z odkrytych dokumentów przytacza historię umieszczenia pierwszej kapsuły czasu. Wiadomo, że podczas prac remontowych w 1858 roku w kuli wieży odnaleziono dokument z 1791 roku. Do blaszanej tuby włożono wtedy dodatkowo monety o różnych nominałach.
Trzeci dokument pochodzi z 1924 roku. Okazuje się, że w tym roku, dokładnie 2 czerwca, w wieżę kościoła uderzył piorun. W wyniku tego zdarzenia uszkodzona została konstrukcja i pokrycie hełmu kościoła. Wtedy też przeprowadzono prace remontowe, które objęły również bryłę kościoła.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków