28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Kapsuła czasu odkryta podczas remontu kościoła w Księżpolu 

-

Niezwykłego odkrycia dokonano w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu w województwie lubelskim. W trakcie prac remontowych w prezbiterium natrafiono na kapsułę czasu.

O odkryciu poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Kapsuła czasu ukryta była pod kamienną płytą z inskrypcją “1853”, odwołującą się do czasów poprzedzających budowę kościoła.

Kapsuła czasu odkryta w kościele w Księżpolu to w istocie metalowa puszka. Została ona otwarta komisyjnie w siedzibie delegatury urzędu konserwatora w Zamościu.

We wnętrzu puszki znajdowały się zaledwie 4 monety: 10 groszy z czasów Księstwa Warszawskiego i 3 dienieżki z 1852 roku. W środku znajdowały się też pozostałości po dokumentach, które, niestety, uległy prawie całkowitemu zniszczeniu.

Ostatecznie zdecydowano, że kapsuła czasu, uzupełniona o współczesne pamiątki i odpowiednio zabezpieczona, trafi na swoje miejsce.

Kościół w Księżpolu ma ciekawą historię. Wybudowano go w latach 1855-1857. W 1875 roku zamieniono go na cerkiew prawosławną, a w 1917 roku ponownie stał się kościołem katolickim.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, źródło i fot: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie