28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Kapsuła czasu odkryta podczas remontu dachu kościoła. W środku monety, medale i dokumenty

-

Podczas remontu dachu kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Łącku w województwie małopolskim odkryto kapsułę czasu. W środku znajdowały się dokumenty, monety i pamiątkowe medale.

Do odkrycia doszło w trakcie wymiany pokrycia dachowego w XVIII-wiecznym kościele. Do momentu oficjalnego otwarcia znaleziska, do którego doszło 12 stycznia, nie można było określić, kiedy doszło do ukrycia kapsuły.

Kapsuła została otwarta przez konserwatora dzieł sztuki Józefa Stanisława Steca. Jak się okazało, metalowa tuba skrywała dokumenty, monety i pamiątkowe medale.

Najstarsza moneta pochodzi z 1800 roku, najmłodsza z 1929 roku. Jeden z medali jest datowany na rok 1871 – informują pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

W środku znajdowały się też dokumenty z trzech różnych okresów. Prawdopodobnie trafiały one do kapsuły po wcześniejszych odkryciach metalowej tuby. Najstarszy dokument pochodzi z lat ’70 XIX wieku, kolejny z 1893 roku, a najmłodszy z 1933 roku.

Pracownicy urzędu ochrony zabytków wykonali dokumentację fotograficzną i zabezpieczyli znalezisko w kancelarii parafialnej. Stan zachowania dokumentów jest, niestety, zły i wymaga pilnej konserwacji.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie