test
16,3 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Jest decyzja w sprawie wyburzenia zabytkowych koszar Pułku Huzarów Grodzieńskich w Warszawie

-

Polska wygrała spór z Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym w Londynie. Sprawa dotyczy rozwiązania umowy użytkowania wieczystego w związku z wyburzeniem zabytkowych koszar przy Łazienkach Królewskich w Warszawie, co miało miejsce w 2011 roku.

Sprawa toczyła się od 2014 roku. Spółka Griffin z siedzibą w Luksemburgu zarzuciła Polsce złamanie postanowień umowy międzynarodowej sprawie promowania i wzajemnej ochrony inwestycji podpisanej pomiędzy Belgią, Luksemburgiem a Polską.

Polsce zarzucono między innymi naruszenie zobowiązań traktatowych w odniesieniu do części inwestycji dokonanych przez spółkę Griffin w związku z prowadzoną inwestycją przy Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Po zbadaniu sprawy trybunał arbitrażowy w Londynie oddalił skargę spółki. Wskazał, że Polska miała podstawy rozwiązać umowę w związku z wyburzeniem zabytkowych koszar Pułku Huzarów Grodzieńskich w Warszawie, które wzniesiono w 1900 roku. Poinformowano, że spółka miała wyremontować obiekt, a tymczasem doszło do jego rozbiórki.

– Zabytki potrzebują inwestorów, bo inwestycje są dla wielu obiektów jedyną szansą na ich zachowanie. Nie możemy jednak tolerować łamania prawa i niszczenia zabytków w imię korzyści finansowych. Potrzebujemy dziś rozwoju i inwestycji z mądrym wykorzystaniem potencjału dziedzictwa kultury. Ta sprawa powinna być wyraźnym sygnałem dla deweloperów, że system ochrony zabytków w Polsce działa i nie będzie taryfy ulgowej – taki komentarz wiceminister kultury Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków pojawił się w powyższej na stronach rządowych.

źródło: www.gov.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie