17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

Jeden z największych skarbów monet rzymskich odkryto na Lubelszczyźnie

-

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie poinformowało 30 marca o przekazaniu do placówki ogromnego skarbu srebrnych denarów rzymskich. “To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce” – piszą z dumą muzealnicy.

Skarb odkryty został w 2019 roku, jednak do muzeum w Hrubieszowie trafił dopiero kilkanaście dni temu. Do teraz informacje dotyczące odkrycia trzymane były w tajemnicy.

Wiadomo, że skarb, w skład którego weszło 1753 monet, pochodzących z I i II wieku n.e., odnaleziony został przypadkiem w trakcie prac rolnych. Odkrywcą jest Mariusz Dyl, który zabezpieczył znalezisko a później wziął udział w badaniach ratowniczych jako wolontariusz.

“Rozrzucone na przestrzeni wielu metrów kwadratowych pojedyncze monety, oraz wyraźne skupisko większej ilości denarów w jednym miejscu, pozwoliło na określenie pierwotnego miejsca ukrycia skarbu, nim został on wyorany na powierzchnię” – można przeczytać na stronach muzeum.

Zdaniem naukowców skarb mógł zostać ukryty przez Wandalów, którzy uciekali przed Gotami. Monety trafią wkrótce do naukowego opracowania.

fot. Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie