20,7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Jaki wykrywacz wybrać?

-

Jaki wykrywacz wybrać? Jaki detektor zakupić na początek? Gdzie dokonać zakupu? To trzy najpopularniejsze pytania, które przewijają się na forach internetowych i w grupach w mediach społecznościowych, skupiających początkujących i doświadczonych poszukiwaczy skarbów. I nie może to dziwić, bo wybór dobrego wykrywacza to w obecnych czasach trudny wybór. Każdego roku na rynku pojawia się kilka kolejnych modeli wartych uwagi. W ostatnim czasie dodatkowo szaleją ceny, a niektóre modele są wręcz niedostępne. Tym bardziej trzeba uważać na cudowne okazje i zakup sprzętu z drugiej ręki. W tym artykule podpowiadamy, na jakie wykrywacze warto zwrócić uwagę i gdzie je najtaniej kupić.

Wykorzystując własne doświadczenia, kontakty i wieloletnią obserwację rynku wykrywaczy w Polsce, przedstawiamy konstrukcje, po które najczęściej sięgają obecni i przyszli poszukiwacze skarbów w Polsce – z podziałem na różne kategorie cenowe, nie więcej niż po pięć, maksymalnie sześć modeli w każdym przedziale, by ułatwić wam wybór (zestawienie aktualizujemy raz w miesiącu, także uwzględniając zmiany cen). A jeśli to, co napisaliśmy poniżej, to za mało, piszcie – pomożemy wam znaleźć optymalne rozwiązanie, podpowiemy, gdzie jest najkorzystniejsza oferta, wskażemy, gdzie kupić wykrywacz z rabatem lub gdzie można liczyć na użyteczny gratis. Nie zapomnijcie jednak dołączyć do wiadomości informacji, o których piszemy na końcu poradnika. 

Od 1 zł do 1000 zł

Po wykrywacze z najniższej półki cenowej sięgają przede wszystkim te osoby, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z poszukiwaniem skarbów. Dla tych osób to najtrudniejszy wybór.  Należy brać pod uwagę to, że nie wszystkim pasja ta przypadnie do gustu, dlatego lepiej zdecydować się na wykrywacz, który z powodzeniem będzie można sprzedać (sam jednak jestem przeciwnikiem kupowania używanych wykrywaczy).

Osobom, które chcą zakupić pierwszy wykrywacz, sugerujemy, by nie wybierać najtańszych chińskich konstrukcji, dostępnych w marketach czy nawet w sklepach niektórych dystrybutorów, ale by postawić na sprawdzone wykrywacze. I by zakupić je w sklepach, które na rynku funkcjonują od lat lub od osób, które sprzedaż firmują swoim doświadczeniem i nazwiskiem – pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów z serwisem czy reklamacją. Należy bezwzględnie uważać na wszelkiego rodzaju cudowne okazje i nieznane sklepy. Polityka dystrybutorów sprzętu jest taka, by ceny wykrywaczy, które trafiają do sklepów stacjonarnych i internetowych, były te same. Jeśli nagle pojawia się gdzieś wykrywacz w niższej niż w innych miejscach cenie, należy uważać.

Najlepszym wykrywaczem dla poszukiwacza rozpoczynającego swoją przygodę w przedziale do 1000 zł będzie Garrett Ace 150. Cała seria wykrywaczy Garrett Ace warta jest zresztą uwagi. To dobre, nieskomplikowane, uniwersalne i sprawdzone wykrywacze, które po nabraniu wprawy będzie można bez większego problemu odsprzedać. Na popularne “kanarki” zawsze znajdzie się chętny.

Wart polecenia jest również nieskomplikowany i zasilany akumulatorem wykrywacz Quest X5, choć w mojej ocenie najlepszym wyborem na start pozostaje Garrett Ace 150.

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

 1. Garrett Ace 150 (oraz Garrett Ace 200i) – HIT
 2. Quest X5 HIT
 3. Teknetics Eurotek 8″
 4. C.Scope CS770XD

Zaletą wszystkich wymienionych wykrywaczy jest prostota obsługi, która nie zrazi do poszukiwań osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z eksploracją i nie mają doświadczenia w tym zakresie. To – z wyjątkiem modelu C.Scope CS770XD, który jest wykrywaczem prostym, ale analogowym – wykrywacze z serii “włącz i szukaj”.

Od 1000 zł do 2000 zł

W tej półce cenowej pojawią się już trochę bardziej skomplikowane wykrywacze, jednak i tu wybór często pada na konstrukcje Garretta. Model Ace 250 kupić można za nieco powyżej 1000 zł (w czasie promocji ceny potrafią spaść poniżej 1000 zł), nieco droższy jest nowszy Ace 300i, nieco bardziej skomplikowany Euro Ace to wciąż wybór wielu poszukiwaczy, najdroższy z serii Ace 400i to koszt prawie 2000 zł. Zaletą wszystkich konstrukcji Garretta jest prostota obsługi i uniwersalność. Użytkownik Ace 150 z powodzeniem poradzi sobie z użytkowaniem wyższych modeli – np. bardzo popularnych wśród wymagających poszukiwaczy modeli AT PRO, AT Gold i AT Max. Wieloletnia obserwacja rynku wykrywaczy pozwala wywnioskować, że to najczęstszy wybór wśród początkujących poszukiwaczy. To też najczęściej polecane modele wykrywaczy. Ja sam używałem Garretta Ace 250 przez pierwsze 4 lata przygody z poszukiwaniem skarbów. Porównując jakość i skuteczność do ceny, to zdecydowanie najlepszy wybór na początek. Tym bardziej, że można dokupić do niego nowe cewki.

Częstym wyborem w ostatnich latach jest wykrywacz Nokta Makro Simplex. To nowoczesny, zautomatyzowany sprzęt dla początkujących poszukiwaczy.

Warto też zwrócić uwagę na polski Rutus Ultima, który można nabyć już za około 1700 zł. Wielu poszukiwaczy nie wyobraża sobie nie mieć w swojej stajni polskiego wykrywacza (w tym przypadku nie tylko ze względu na patriotyzm gospodarczy!). Spośród innych konstrukcji warto zapoznać się w tym przedziale cenowym z konstrukcjami Questa, np. z modelami Q30 i Q30+ oraz bardzo chwalonym wśród znawców modelu Minelab Vanquish 540.

Na polskim rynku, nie bez przyczyny, popularne są wciąż modele Fishera. W zasadzie nie ma w Polsce grupy poszukiwawczej, by ktoś nie używał nowych konstrukcji legendy wśród producentów wykrywaczy. W przedziale cenowym do 2000 zł warto zwrócić uwagę na bardzo dobre modele F11 i F22. Miłośnikom amerykańskich wykrywaczy polecić można również modele Teckneticsa.

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

  1. Garrett Ace 250 (oraz Garrett Ace 300i, Garrett EuroAce i Garrett 400i) – HIT
  2. Minelab Vanquish 540
  3. Nokta Makro Simplex
  4. Quest Q30 (oraz Quest Q30+)
  5. Fisher F11 (oraz Fisher F22)
Od 2000 zł do 3000 zł

Do niedawna w tym przedziale cenowym dostępna była flagowa konstrukcja Garretta – model AT PRO. Obecnie ceny tego modelu przekroczyły 3000 zł. Poszukiwacze potrafią nie rozstawać się z tą konstrukcją przez lata. Od października 2020 roku w sprzedaży w Polsce jest też najnowszy, bardzo dobrze oceniany model Ace Apex. Rewolucją na rynku było pojawienie się modeli Nokty Makro, w tym modelu Impact. Wszystkie wykrywacze tureckiego producenta przyjęły się bardzo dobrze na polskim rynku. Poszukiwacze wystawiają tym modelom bardzo wysokie noty, choć nie brakuje też krytyków tego sprzętu.

Wśród cenionych przeze mnie wykrywaczy firmy Teknetics pojawia się z kolei bardzo dobry, ponadczasowy i skuteczny model Teknetics Patriot.

W Polsce popularnym wyborem jest najnowszy wykrywacz rodzimego producenta Rutus Alter 71. To detektor dla zaawansowanych użytkowników, jednak też wybór początkujących poszukiwaczy. Obecni użytkownicy podkreślają jego uniwersalność – Alter 71 jest skuteczny w poszukiwaniach większych przedmiotów na dużych głębokościach, jaki i tzw. drobnicy. Od niedawna jest też dostępny model Atrex.

Golden Mask wprowadził w 2020 roku na rynek nowy, rewelacyjny model 6. Golden Mask 6 można nabyć u polskich dystrybutorów.

Absolutnym hitem w tym przedziale cenowym jest wykrywacz Quest Metal Detectors Q60, wyposażony w głęboko penetrującą cewkę Turbo DD BeastX i sprzedawany w zestawie z pinpointerem Xpointer Land.

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

 1. Garrett Ace Apex – HIT
 2. Quest Q60 – HIT
 3. Golden Mask 6
 4. Nokta Makro Impact
 5. Teknetics Patriot
 6. Rutus Alter 71 – HIT
Od 3000 zł do 4000 zł

Prawdziwą rewelacją w tym przedziale cenowym, gdzie znaleźć można już wyłącznie zaawansowane wykrywacze, przeznaczone raczej dla doświadczonych poszukiwaczy, są uniwersalne modele At Pro i At Gold Garretta. Wybór jednego z tych wykrywaczy to wybór na lata.

Bardzo ceniony w polskich warunkach terenowych jest niezwykle czuły wykrywacz C.Scope CS 6 MXI.

Nowością w tej półce są cenione F75. Osoby, które zdecydowały się na zakup jednego z najbardziej zaawansowanych modeli Fishera, twierdzą, że to idealny wybór dla wymagających poszukiwaczy prowadzących badania w zróżnicowanym terenie.

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

 1. Garrett At Pro (oraz Garrett At Gold) – HIT
 2. Fisher F75 – HIT
 3. Minelab Equinox 600
 4. XP ORX
 5. C.Scope CS 6 MXI
Od 4000 zł

To przedział cenowy zarezerwowany do tej pory przede wszystkim dla francuskiego Deusa. Mogłoby się wydawać, że Deus najlepsze lata ma już za sobą, ale to tylko złudzenie. Ten producent wytyczył trendy na rynku wykrywaczy i długo to się nie zmieni, tym bardziej, że z każdym rokiem proponowane są nowe, ulepszone konstrukcje. Mówi się nawet, że jeśli ktoś już raz sięgnął po Deusa, nigdy z niego nie zrezygnuje.

W Polsce dostępny jest też najnowszy model Minelaba – Equinox 800. To wykrywacz o ogromnych możliwościach. Zyskuje rzeszę zwolenników na całym świecie.

Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że wśród wykrywaczy powyżej 4000 zł nie ma złych konstrukcji. Pytanie, czy wszyscy poszukiwacze będą w stanie wykorzystać ich potencjał?

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

 1. Garrett At Max
 2. XP Deus (w różnych konfiguracjach) – HIT
 3. Minelab Equinox 800 – HIT

Podsumowując, niezdecydowanym osobom proponuję przede wszystkim rozważenie – w zależności od dostępnych środków finansowych – zakup wykrywaczy amerykańskiej firmy Garrett. Ja zaczynałem od modelu Ace 150, przeszedłem przez niemal wszystkie kolejne konstrukcje, obecnie używam modelu At Max i nie zamierzam go zamienić. A ponieważ mam możliwość skonfrontowania jego skuteczności z innymi, często droższymi wykrywaczami, jestem zdania, że to obecnie jedna z najlepszych propozycji na rynku.

Akcesoria

Warto pamiętać o tym, że zakup wykrywacza nie kończy procesu kompletowania sprzętu. Skoro wykrywacz ma nam służyć latami, warto zainwestować od razu w osłony do cewek i osłony do elektroniki, które chronią przed uszkodzeniami i wilgocią. Niezbędna jest też dobra, lekka, wytrzymała i trwała saperka. Poszukiwacze bardzo często inwestują też w odpowiedni ekwipunek – termoaktywną odzież, wytrzymały plecak. Warto śledzić wyprzedaże i próbować skompletować sprzęt przed sezonem, szukając okazji w popularnych sklepach.

Wielu poszukiwaczy decyduje się też na zakup pinpointera – niewielkiego wykrywacza do precyzyjnego namierzania znalezisk. Ceny najskuteczniejszych pinpointerów dorównują cenom najprostszych, ale dobrych wykrywaczy. Z doświadczenia wiem, że nie warto inwestować w drogie konstrukcje. Ja z powodzeniem używam pinpointera, za którego kilka lat temu zapłaciłem 450 zł. Służy mi do dziś. Szukasz dobrego pinpointera? Skorzystaj z naszego poradnika.

Wciąż nie wiesz, na jaki wykrywacz się zdecydować?

Napisz do nas (kontakt(a)zdziennikaodkrywcy.pl) i odpowiedz na pytania:
1. Jakie środki zamierzasz przeznaczyć na zakup wykrywacza?
2. Jakiego sprzętu szukasz? Na monety? Militaria? A może uniwersalnego?
3. Będziesz prowadzić poszukiwania w lasach czy na polach? A może i tu, i tu?
4. W jakiej części Polski mieszkasz?

Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.

Sprawdźcie też nasze pozostałe poradniki:

 1. Jaki pinpointer wybrać?
 2. Jaki wykrywacz dla dziecka wybrać?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie