Jaki wykrywacz wybrać? Jaki detektor zakupić na początek? Gdzie dokonać zakupu? To trzy najpopularniejsze pytania, które przewijają się na forach internetowych i w grupach w mediach społecznościowych, skupiających początkujących i doświadczonych poszukiwaczy skarbów. I nie może to dziwić, bo wybór dobrego wykrywacza to w obecnych czasach trudny wybór. Każdego roku na rynku pojawia się kilka kolejnych modeli wartych uwagi.

Wykorzystując własne doświadczenia, kontakty i wieloletnią obserwację rynku wykrywaczy w Polsce, przedstawiamy konstrukcje, po które najczęściej sięgają obecni i przyszli poszukiwacze skarbów w Polsce – z podziałem na różne kategorie cenowe, nie więcej niż po pięć, maksymalnie sześć modeli w każdym przedziale, by ułatwić wam wybór (zestawienie aktualizujemy raz w miesiącu). A jeśli to, co napisaliśmy poniżej, to za mało, piszciepomożemy wam znaleźć optymalne rozwiązanie, podpowiemy, gdzie jest najkorzystniejsza oferta, wskażemy, gdzie kupić wykrywacz z rabatem lub gdzie można liczyć na użyteczny gratis. Nie zapomnijcie jednak dołączyć do wiadomości informacji, o których piszemy na końcu poradnika. 

Od 1 zł do 1000 zł
Reklama

Po wykrywacze z najniższej półki cenowej sięgają przede wszystkim te osoby, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z poszukiwaniem skarbów. Należy brać pod uwagę to, że nie wszystkim pasja ta przypadnie do gustu, dlatego lepiej zdecydować się na wykrywacz, który z powodzeniem będzie można sprzedać (sam jednak jestem przeciwnikiem kupowania używanych wykrywaczy).

Osobom, które chcą zakupić pierwszy wykrywacz, sugerujemy, by nie wybierać najtańszych chińskich konstrukcji, dostępnych w marketach czy nawet w sklepach niektórych dystrybutorów, ale by postawić na sprawdzone wykrywacze. I by zakupić je w sklepach, które na rynku funkcjonują od lat lub od osób, które sprzedaż firmują swoim doświadczeniem i nazwiskiem – pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów z serwisem czy reklamacją. Należy bezwzględnie uważać na wszelkiego rodzaju cudowne okazje i nieznane sklepy. Polityka dystrybutorów sprzętu jest taka, by ceny wykrywaczy, które trafiają do sklepów stacjonarnych i internetowych, były te same. Jeśli nagle pojawia się gdzieś wykrywacz w niższej niż w innych miejscach cenie, należy uważać.

Najlepszym wykrywaczem dla poszukiwacza rozpoczynającego swoją przygodę w przedziale do 1000 zł będzie Garrett Ace 150. Cała seria wykrywaczy Garrett Ace warta jest zresztą uwagi. To dobre, nieskomplikowane, uniwersalne i sprawdzone wykrywacze, które po nabraniu wprawy będzie można bez większego problemu odsprzedać. Na popularne “kanarki” zawsze znajdzie się chętny.

Wart polecenia jest również najnowszy wykrywacz australijskiego Minelaba Vanquish 340 oraz lekkie, nieskomplikowane i zasilane akumulatorem wykrywacze Quest X5 i Quest X10. Oprócz tego sprawdzone podstawowe konstrukcje amerykańskiego Fishera i Tekneticsa.

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

 1. Garrett Ace 150 (oraz Garrett Ace 200i)
 2. Minelab Vanquish 340 – HIT
 3. Quest X5 (oraz Quest X10) HIT
 4. Fisher F11
 5. C.Scope CS770XD

Zaletą wszystkich wymienionych wykrywaczy jest prostota obsługi, która nie zrazi do poszukiwań osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z eksploracją i nie mają doświadczenia w tym zakresie. To wykrywacze z serii “włącz i szukaj”.Od 1000 zł do 2000 zł

W tej półce cenowej pojawią się już trochę bardziej skomplikowane wykrywacze, jednak i tu wybór często pada na konstrukcje Garretta. Model Ace 250 kupić można za nieco powyżej 1000 zł (w czasie promocji ceny potrafią spaść poniżej 1000 zł), nieco droższy jest nowszy Ace 300i, nieco bardziej skomplikowany Euro Ace to wciąż wybór wielu poszukiwaczy, najdroższy z serii Ace 400i to koszt prawie 1700 zł. Zaletą wszystkich konstrukcji Garretta jest prostota obsługi i uniwersalność. Użytkownik Ace 150 z powodzeniem poradzi sobie z użytkowaniem wyższych modeli – np. bardzo popularnych modeli AT PRO i AT Max. Wieloletnia obserwacja rynku wykrywaczy pozwala wywnioskować, że to najczęstszy wybór wśród początkujących poszukiwaczy. To też najczęściej polecane modele wykrywaczy. Ja sam używałem Garretta Ace 250 przez pierwsze 4 lata przygody z poszukiwaniem skarbów. Porównując jakość i skuteczność do ceny, to zdecydowanie najlepszy wybór na początek. Tym bardziej, że można dokupić do niego nowe cewki.

Rewelacją ostatniego roku jest wykrywacz Nokta Makro Simplex, który nazywany jest powoli najlepszą konstrukcją w swojej klasie. To nowoczesny, zautomatyzowany sprzęt dla początkujących poszukiwaczy, który może posłużyć na długie lata poszukiwań. Według naszych informacji, Simplex razem z podstawowymi konstrukcjami Questa zagrozić może z czasem pozycji serii Ace od Garretta. Tak wynika z danych, które zebrałem podsumowując sprzedaż wykrywaczy w Polsce w 2019 roku.

Hitem jest też polski Rutus Ultima, który można nabyć już za około 1600 zł (nie jest produkowany od października 2020 roku). Wielu poszukiwaczy nie wyobraża sobie nie mieć w swojej stajni polskiego wykrywacza (w tym przypadku nie tylko ze względu na patriotyzm gospodarczy!). Spośród innych konstrukcji warto zapoznać się z wodoszczelnym modelem Quest Q30 Pro i bardzo chwalonym wśród znawców modelu Minelab Vanquish 540.

Od niedawna w cenie do 2000 zł kupić można jeden z najbardziej popularnych wykrywaczy, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku – Fisher F19. Jeszcze niedawno cena tego urządzenia wynosiła prawie 4500 zł. Obecnie w niektórych sklepach nabyć go można za 1999 zł (z uwagi na dużą popularność należy dopytywać o dostępność sprzętu).

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

  1. Garrett Ace 250 (oraz Garrett Ace 300i, Garrett EuroAce i Garrett 400i) – HIT
  2. Minelab Vanquish 540 (oraz Minelab Vanquish 440) – NOWOŚĆ
  3. Nokta Makro Simplex – HIT
  4. Quest Q30 Pro (oraz Quest X20, Quest Q20, Quest Q30 i Quest Q40)
  5. Fisher F19PROMOCJA
Od 2000 zł do 3000 zł

Od niedawna w tym przedziale cenowym dostępna jest flagowa konstrukcja Garretta – model AT PRO. Poszukiwacze potrafią nie rozstawać się z tym modelem przez lata. Od października 2020 roku w sprzedaży w Polsce jest też najnowszy, bardzo dobrze oceniany na model Ace Apex. Rewolucją na rynku było pojawienie się modeli Nokty Makro, w tym Multi Kruzer. Wszystkie wykrywacze tureckiego producenta przyjęły się bardzo dobrze na polskim rynku. Poszukiwacze wystawiają tym modelom bardzo wysokie noty.

Wśród cenionych przeze mnie wykrywaczy firmy Teknetics pojawia się z kolei bardzo dobry, ponadczasowy i skuteczny model T2 Classic oraz Teknetics Omega 8500.

W Polsce popularnym wyborem jest najnowszy wykrywacz rodzimego producenta Rutus Alter 71. To detektor dla zaawansowanych użytkowników, jednak też wybór początkujących poszukiwaczy. Obecni użytkownicy podkreślają jego uniwersalność – Alter 71 jest skuteczny w poszukiwaniach większych przedmiotów na dużych głębokościach, jaki i tzw. drobnicy.

Golden Mask wprowadził w 2020 roku na rynek nowy, rewelacyjny model 6. Golden Mask 6 można nabyć u polskich dystrybutorów.

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

 1. Garrett Ace Apex – HIT
 2. Mars MD Gauss – HIT
 3. Golden Mask 6
 4. Nokta Makro Multi Kruzer (oraz Nokta Makro Impact)
 5. Teknetics Omega 8500
 6. Rutus Alter 71 (oraz Rutus Argo) – HIT
Od 3000 zł do 4000 zł

Absolutnym hitem w tym przedziale cenowym, gdzie znaleźć można już wyłącznie zaawansowane wykrywacze, przeznaczone raczej dla doświadczonych poszukiwaczy, są uniwersalne modele At Gold i At Max Garretta. Wybór jednego z tych wykrywaczy to wybór na lata.

Nowością w tej półce są cenione F75 LTD. Osoby, które zdecydowały się na zakup jednego z najbardziej zaawansowanych modeli Fishera, twierdzą, że to idealny wybór dla wymagających poszukiwaczy prowadzących badania w zróżnicowanym terenie.

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

 1. Garrett At Max (oraz Garrett At Gold) – HIT
 2. Fisher F75 LTD – HIT
 3. Quest Pro
 4. Minelab Equinox 600
 5. XP ORX
Od 4000 zł

To przedział cenowy zarezerwowany do tej pory przede wszystkim dla francuskiego Deusa. Mogłoby się wydawać, że Deus najlepsze lata ma już za sobą, ale to tylko złudzenie. Ten producent wytyczył trendy na rynku wykrywaczy i długo to się nie zmieni. Mówi się nawet, że jeśli ktoś już raz sięgnął po Deusa, nigdy z niego nie zrezygnuje.

Od niedawna w Polsce dostępny jest też najnowszy model Minelaba – Equinox 800. To wykrywacz o ogromnych możliwościach. Zyskuje rzeszę zwolenników na całym świecie.

Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że wśród wykrywaczy powyżej 4000 zł nie ma złych konstrukcji. Pytanie, czy wszyscy poszukiwacze będą w stanie wykorzystać ich potencjał?

W tym przedziale cenowym polecam przede wszystkim:

 1. XP Deus (w różnych konfiguracjach) – HIT
 2. Minelab Equinox 800 – HIT + NOWOŚĆ
 3. White’s Spectra V3i
 4. Minelab CTX 3030
 5. Minelab E-Trac Pro

 

Akcesoria

Warto pamiętać o tym, że zakup wykrywacza nie kończy procesu kompletowania sprzętu. Skoro wykrywacz ma nam służyć latami, warto zainwestować od razu w osłony do cewek i osłony do elektroniki, które chronią przed uszkodzeniami i wilgocią. Niezbędna jest też dobra, lekka, wytrzymała i trwała saperka. Poszukiwacze bardzo często inwestują też w odpowiedni ekwipunek – termoaktywną odzież, wytrzymały plecak. Warto śledzić wyprzedaże i próbować skompletować sprzęt przed sezonem, szukając okazji w popularnych sklepach.

Wielu poszukiwaczy decyduje się też na zakup pinpointera – niewielkiego wykrywacza do precyzyjnego namierzania znalezisk. Ceny najskuteczniejszych pinpointerów dorównują cenom najprostszych, ale dobrych wykrywaczy. Z doświadczenia wiem, że nie warto inwestować w drogie konstrukcje. Ja z powodzeniem używam pinpointera, za którego kilka lat temu zapłaciłem 450 zł. Służy mi do dziś. Szukasz dobrego pinpointera? Skorzystaj z naszego poradnika.

Wciąż nie wiesz, na jaki wykrywacz się zdecydować?

Napisz do Krzysztofa (odkrywcahistorii@gmail.com) i odpowiedz na pytania:
1. Jakie środki zamierzasz przeznaczyć na zakup wykrywacza?
2. Jakiego sprzętu szukasz? Na monety? Militaria? A może uniwersalnego?
3. Będziesz prowadzić poszukiwania w lasach czy na polach? A może i tu, i tu?
4. W jakiej części Polski mieszkasz?

Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.

Sprawdźcie też moje pozostałe poradniki:

 1. Jaki pinpointer wybrać?
 2. Jaki wykrywacz dla dziecka wybrać?

Portal rezerwacyjny dla prawdziwych odkrywców – hotels.itaka.pl z bazą ponad 135 tysięcy hoteli na całym świecie.31 KOMENTARZE

 1. Ja używam wykrywacza Golden Mask 4. Mimo wszystko początkującym polecam łatwiejszy sprzęt z wyświetlaczem LCD, tak by można było weryfikować odkrycia identyfikacją wizualną. Sama dźwiękowa dla amatorów to za mało. Mimo to Golden Mask świetny sprzęt. Jeśli będę go zmieniać, to pójdę o półkę wyżej, ale przy firmie pozostanę.

 2. W przedziale od 1000-2000 zł nasze polskie produkcje jak Rutus Proxima lub Argo biją na głowę wymienione wykrywacze, a w szczególności przereklamowana X-terra 305. Skuteczny może okazać się też Tesoro Cibola/Vaquero.

 3. Osobiście nie polecałbym Makro Racera. Jak najbardziej jest skuteczny, ale te tandentne chińskie plastiki w urządzeniu za 2 500 zł to jakaś pomyłka. Wszystkie inne wykrywacze w tej cenie są wykonane dużo solidniej. Z kolei brakuje mi na powyższej liście polecanych wykrywaczy marki Teknetics, która również jest w Polsce bardzo popularna i którą chwali wielu użytkowników. Teknetics Eurotek Pro 11 to kapitalny wykrywacz na start, lekki i prosty w obsłudze, w przystępnej cenie a jednocześnie na równi skuteczny z nieco droższymi konstrukcjami. Osobiście używam Teknetics T2 Classic – już nieco wyższa półka, sprzęt bardzo szybki, dokładny w identyfikowaniu drobiazgów, także w trudnym terenie zanieczyszczonym żelaznymi śmieciami, do tego równie lekki i praktyczny jak niższe modele.

 4. A co myślicie o wykrywaczach vista. Vista warrior , Smart plus i Vista gold ? Sądząc po komentarzach to bardzo dobre wykrywacze nie maskujące żelaza.

 5. Osobiście używam AT Pro od Garretta i generalnie jestem z niego zadowolony. Jedyny minus to gumki przycisków – lubią pękać. Niby nic wielkiego ale jeśli się używa wykrywacza pod wodą to juz zaczyna być poważną usterką. Jeśli chodzi o serwis to banda naciągaczy z którymi ciężko się dogadać. Najpierw proponują wymianę gumek wraz z całą elektroniką za około 2000zl (że niby inaczej się nie da) a jak juz się zorientowali , że nie mają do czynienia z jeleniem to najzwyczajniej w świecie przestali odpowiadać na maile…

 6. Polskie wykrywacze Rutus są w przedziale 1000-2000 zł. Osobiście posiadam Rutus Proxima i polecam tą firmę.

 7. Ja jednak wybrałem viste warrior 🙂 Obecnie czekam na lepszą pogodę.Co do garrett miałem ale 350-tke. Zobaczymy jak się spisze wyższa częstotliwość Bo co do maskowania żelaza i do głębokości vista jak na razie jest najlepsza w tym przedziale cenowym. Pozdrawiam.

 8. Ja polecam to co mam czyli Polskiego rutusa optime, przegladajac rozne oferty wykrywaczy pokierowalem sie tez troche patryiotyzmem ale sprzecik dziala i nie narzekam. Dla mnie niewielka wada to ciezar i elektronika ale temu mozna zaradzik kupujac oslony. To moj pierwszy sprzet w miare szybko sie go nauczylem i jestem bardzo zadowolony 🙂

 9. A ja przyglądam się Ace 400i albo też fisher f44 szczególnie interesuje mnie ten fisher ma ktoś z nim doświadczenia ?

 10. Linki przy niektórych modelach prowadzące do konkretnego sklepu wcale nie oznaczają, że jest tam najtaniej. Myślę, że podanie linków do Ceneo (jak w pozostałych modelach) byłoby bardziej uczciwe. No chyba że ten konkretny sklep jest sponsorem artykułu / portalu.

 11. Nie, nikt nie jest sponsorem artykułu. Teoretycznie w ogóle nie powinno być linków, ale czy to ułatwiłoby poszukiwanie tym, którzy poszukują?

 12. Ja tematem zainteresowałem się dopiero jak wybierałem dla siostrzeńca około lutego na komunię, bo jest naprawdę ciekawy świata a nie tak jak normalnie dzieciaki bez pasji. Jemu kupiliśmy taki “Detektor Land” bo ma naprawdę kompaktowe wymiary, natomiast sobie szukam już czegoś znacznie bardziej zaawansowanego, do obu łap i widzę, że dobrze trafiłem.

 13. Ja miałem Teknetics eurotek pro cewka 13DD ultimate naprawdę fajny sprzęt leciutki prosty w obsłudze i niejednokrotnie mni zaskoczył z racji tego że byłem baaardzo zadowolony to poszedłem tym krokiem i kupiłem Teknetics Delta z taką samą cewką.Trochę bardziej rozbudowany 3 programy na początku nie byłem zadowolony ale jak go poznałem bardziej i jego widzimisię to wiedziałem że to dobry wybór(miałem nim swój strzał życia ale to inna historia)Delta w trybie all metal jest naprawdę głęboka i jak ludzie pisali na forach że jest płytka to po tym jak miałem swój strzał życia to trochę z przymrużeniem oka czytam fora bo jak bym napisał co wykopałem i z jakiej głębokości to by mnie wyśmiali.E eurotek pro bardziej jest stabilny od Delty Deltą na mokrej trawie trzeba trochę z czułością zjechać z 12(max) np na 10 albo się przyzwyczaić że popierduję i jeszcze jak telefon w kieszeni jest i zmienia nadajniki to też popierdzi a propos telefonu z Deltą jak biegałem to wyłączałem internet.W delcie jak był zardzewiały złom i ID skakało to przechodziłem na tryb all metal i wtedy mi pokazywało już dokładnie że to złom a w Eurotek Pro z funkcji Notch nie korzystałem tylko ustawiałem głośność na 11 i w wtedy jak miałem pod cewką złom to mi na wyświetlaczu pokazywało ID złomu a głośność złomu była na poziomie 1 a inne metale głośniej gdybyśmy wzięli głos ustawili na 12 to złom by sygnalizowalo na poziomie 2 itd chodziłem z kolegami co mieli Garrety i i powiem że ten sprzęt jest przereklamowany ale to Tylko moje zdanie ma baaardzo opóźniony sygnał dźwiękowy i bardzo złą separację ale powtarzam to jest Tylko moje zdanie każdy kupuję jaki sprzęt chcę i jaki uważa za stosowany no i oczywiście na jaki go stać.Teraz mam całkiem inny sprzęt ale to inna historia pomimo to do Teknetics-a mam bardzo duży sentyment i będę miło wspominać te sprzęty ktoś gdzieś napisał że Teknetics to odgrzewane kotlety First Teksas (nie wiem czy dobrze to napisałem😀) może i tak ale w dzisiejszych czasach to znana polityka wielu firm jak np:VW produkuje też Skode czy Seata takie życie.Rozlisalem się trochę ale mam nadzieję że chociaż trochę przybliżyłem Wam te dwa sprzęty i przynajmniej troszeczkę pomogłem a i tak wybór należy do Was i bez względu na to co kupicie to miejcie przyjemność z tego hobby.Pozdrawiam

 14. Proszę o propozycję wykrywacza dla dzieciaka .W domu nie usiedzi wszędzie go nosi ,a las pod nosem.Czy jest jakiś dobry do kwoty do 200 zł lub ciut więcej 🙂 .Wiem że to śmieszna kwota ,ale jak sami piszecie nie wiemy czy ta pasja się rozwinie u niego.

 15. Witam,
  Pilne zagubiłem duży pęk kluczy w dużej trawie podczas spaceru z psem…Jaki sprzęt będzie do tego najlepszy by odnaleźć klucze, a i na przyszłość żeby posłużył taki sprzęt ?
  Z góry dziękuję

 16. my z kumplami korzystamy ze sprzętów garrett pro, bardzo spoko sprawa. zawsze kupujemy w spyshopie jak coś potrzebujemy. Ostatni zakup to ręczny wodoodporny.

 17. Witam szukam dobrego profesjonalnego wykrywacza z możliwością podglądu czy warto kopać za przedmiotem
  Czy ktoś coś wie i może polecić
  Cena nie ma znaczenie

 18. Hej no właśnie nie wiem jaki wykrywacz kupić nastawiony jestem na depozyty cena do 5tys chciałbym żeby był głębszy od Altera

 19. Bardzo dobrym, ale o ten sprzęt ciężko już w Polsce. Ostatnia partia zeszła na pniu.

 20. witam obecnie chodze garrettem at gold i jest jakiś głębszy wykrywacz na male denary 11wieku bo chce miejscówkę obejść bo moga byc jeszcze głębiej próbowałem rutusem to słabo je widzi czy ktos mam pojecie to proszę o pomoc

 21. Ostatnio szukałem wykrywacza metali w Internecie jest wiele poradników ale ten był najbardziej rzetelnym na jaki trafiłem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here