Jeszcze kilkanaście lat temu w ofercie producentów wykrywaczy próżno było szukać detektorów, które byłyby odpowiednie dla dzieci i młodzieży. Ale to, w odpowiedzi na oczekiwania potencjalnych użytkowników, w ostatnich latach wyraźnie się zmieniło. Na rynku pojawiły się odpowiednie dla dzieci i młodzieży lekkie, nieduże i nieskomplikowane urządzenia. Dziś nie trzeba już szukać, wystarczy wybrać spośród kilku polecanych modeli.

Każdy poszukiwacz, który doczekał się potomstwa, z pewnością nie jeden raz zastanawiał się nad tym, czy jego syn lub córka podzielą tę samą pasję. Z drugiej strony popularność programów telewizyjnych, książek o poszukiwaniach czy podawane przez media informacje o kolejnych odkryciach skarbów czy pojedynczych zabytków zwiększyły zainteresowanie historią nie tylko wśród młodzieży, ale też dzieci. To przełożyło się na zainteresowanie historią lokalną, a to z kolei na chęć wyruszenia w teren w poszukiwaniu śladów przeszłości.

Reklama

Ten wzrost zainteresowania historią znajduje swoje odzwierciedlenie w ilości pytań o wybór odpowiedniego wykrywacza dla mniejszych i nieco większych dzieci, które publikowane są na forach i w grupach skupiających poszukiwaczy, ale też wysyłane są do redakcji portalu. W odpowiedzi na nie, publikuję listę polecanych wykrywaczy dla najmłodszych.

Wykrywacze dla dzieci

Tu nie mamy wielkiego pola manewru. Na rynku dostępnych jest zaledwie kilka modeli, które odpowiadałyby oczekiwaniom rodziców i możliwościom małych poszukiwaczy. W 2019 roku pojawiły się zapowiedzi wprowadzenia przez Nokta Makro wykrywacza Mini Hoard o wadze 0,78 kg i minimalnej długości 66 cm. Póki co nie trafił jeszcze do sprzedaży w Polsce.

Pozostaje zatem skorzystanie z oferty amerykańskiego producenta Bounty Hunter, który wiele lat temu wprowadził na rynek model Bounty Hunter Junior. To wbrew pozorom poręczne urządzenie (choć to rozwiązanie tylko na pewien czas), łatwe w obsłudze i z możliwością dostosowania długości do wzrostu i wieku.

1. Nokta Makro Mini Hoard
2. Bounty Hunter Junior

Wykrywacze dla dzieci i młodzieży

Tu sprawa wygląda dużo prościej. Do dyspozycji mamy w zasadzie całą serię podstawowych, a więc najmniej skomplikowanych modeli popularnych wykrywaczy, które często też okazują się być wyborem początkujących poszukiwaczy. Te niedrogie, lekkie i nieskomplikowane urządzenia zapewnią komfort użytkowania nieco starszym dzieciom i młodzieży.

Quest X5 ważny zaledwie 850 g, Teknetics Digitek 1 kg, Fisher F11 1,04 kg, a Garrett Ace 200i 1,2 kg. Wszystkie o ergonomicznej budowie i łatwe w obsłudze.

1. Quest X5
2. Teknetics Digitek
3. Fisher F11
4. Garrett Ace 200i

Decydując się na zakup wykrywacza metali dla swojej pociechy pamiętajmy bezwzględnie o kwestiach bezpieczeństwa. Takie poszukiwania to raczej zabawa, w której towarzyszyć powinien rodzic. Starsze dziecko może wziąć udział w poszukiwaniach, ale zawsze pod opieką osoby dorosłej. Choć to bezpieczna pasja, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a na polach i w lasach mimo wszystko czeka dużo niebezpieczeństw.

Sprawdźcie też moje pozostałe poradniki:

  1. Jaki pinpointer wybrać?
  2. Jaki wykrywacz wybrać?
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here