19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Jak skutecznie odstraszyć komary, meszki i strzyżaki?

-

Znane są dwa sposoby odstraszania komarów, meszek i strzyżaków: domowe i skuteczne. Domowe i naturalne, nawet jeśli przez moment działają, ostatecznie narażają nas na ukąszenia owadów. Lepiej postawić na sprawdzone preparaty, które dalą niemal stuprocentową ochronę przed insektami, bólem i swędzeniem.

Na rynku kupić można dziesiątki różnych środków i preparatów na komary, meszki, muchy końskie i strzyżaki jelenie (zwane też latającymi kleszczami) jednak jak pokazuje doświadczenie tylko część z nich jest rzeczywiście skuteczna przy odstraszaniu owadów. Szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się w ich naturalnym środowisku – w lasach, na łąkach czy w okolicy podmokłych terenów.

Opierając się na doświadczeniach i bazując na jedynie pozytywnych opiniach użytkowników i profesjonalistów, prezentujemy sprawdzone i atestowane środki i preparaty na komary, meszki, muchy końskie i strzyżaki, które mogą być stosowane przez eksploratorów, poszukiwaczy skarbów, turystów, wędkarzy, myśliwych, leśników i wszystkie osoby, które spędzają aktywnie czas na łonie natury. Aktywność działania polecanych preparatów wynosi minimalnie 7 godzin, maksymalnie nawet kilka tygodni.

Najskuteczniejszymi i najbardziej wydajnymi preparatami na rynku są te, które zawierają środek DEET (ten sam, który działa odstraszająco na kleszcze). Środek ten opracowany został w 1946 roku przez amerykańską armię. Od 1957 roku stosowany jest przez ogół społeczeństwa na całym świecie. Środek DEET zawiera popularny w Polsce płyn Mugga. Na rynku kupić można płyn Mugga w sprayu ze stężeniem DEET 9,5% (tańszy, od 3 roku życia) i 50% (droższy, od 18 roku życia). Dostępne są też mleczka z DEET w stężeniu 50% i 20,5%.

Należy pamiętać o tym, by nie używać środków zawierających DEET na tworzywa sztuczne czy tkaniny syntetyczne (np. oddychające czy Goretex) i że służą one wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Warto dodać, że Mugga znana jest też z produkcji skutecznych preparatów kojących ukąszenia owadów. Jednym z nich jest balsam na ukąszenia owadów i poparzenia przez rośliny.

Równie dobry jak Mugga jest spray Foresta. Wysoką skuteczność ochrony zawdzięcza nie tylko środkowi DEET (o stężeniu 30%), ale też substancji IR 3535, która zapewnia dodatkową ochronę przed innymi owadami.

Wśród skutecznych środków, które nie mają w swoim składzie DEET, jest spray na komary Incognito. Dostępny jest w butelce o pojemności 100 ml. Incognito ma w 100% naturalny skład i może być używany już przez dzieci od 6 miesiąca życia. Preparat ma przyjemny zapach i może być nanoszony bezpośrednio na skórę. Jego skuteczność wynika z zastosowania aktywnego składnika PMD, który maskuje ludzki zapach.

DEET nie zawiera też Bio-Insektal w sprayu. Sprzedawany jest w butelkach o pojemności 100 ml i 250 ml (także 500 ml i 1000 ml). To preparat kontaktowy, który poraża układ nerwowy owada. Swoją skuteczność zawdzięcza substancji czynnej opartej na ekstrakcie ze złociecnia dalmatyńskiego, który jest składnikiem naturalnym. Substancja ta jest bezpieczna dla dzieci i alergików.

Większość tych środków ogranicza także agresywność innych uciążliwych owadów (w opisach wyjaśniony jest zakres działania). Odstraszaniu kleszczy, które stanowią największe zagrożenie dla osób aktywnych i spędzających czas na łonie natury, poświęciliśmy oddzielny artykuł “Jak skutecznie odstraszyć kleszcze?”.

Przed użyciem polecanych środków należy uważnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na etykiecie preparatów.

Hitem ostatnich tygodni jest przenośny odstraszacz Thermacell Patio Shield – do stosowania na tarasach, balkonach, w ogrodzie, ale też na biwakach i ogniskach (tworzy parasol ochronny o powierzchni 20 m2). Odstraszacz uwalnia d-alertynę. To syntetyczny odpowiednik składnika występującego w kwiatach do obrony przed szkodnikami. Substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla ludzi, także dla alergików, a wyjątkowo nieprzyjemna dla komarów i meszek. Od niedawna dostępna jest już w Polsce.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie