17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

Jak skutecznie i tanio zabezpieczyć wykrywacz zimą?

-

Zimą, gdy temperatura spada poniżej 0°C, szczególnie ważne staje się odpowiednie zabezpieczenie wykrywacza. Dotyczy to, oczywiście, tych detektorystów, którzy nawet o tej porze roku nie rezygnują z prowadzenia poszukiwań. Jak w takim przypadku skutecznie i tanio zabezpieczyć sprzęt przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi?

Wśród poszukiwaczy skarbów panuje powszechna opinia, że nie powinno się używać wykrywaczy, gdy temperatura spada poniżej 0°C. Fachowcy zwracają uwagę, że niska temperatura spowodować może skruszenie kabla, spowolnienie pracy i uszkodzenie wyświetlacza lub nawet ułamanie mocowania cewki. Gwarancji na poprawną pracę wykrywacza przy ujemnych temperaturach nie dają też, poza pewnymi wyjątkami, konstruktorzy.

Większość poszukiwaczy zaopatruje się w oryginalne pokrowce lub zamienniki osłon elektroniki. Te jednak, pomijając fakt, że są zwyczajnie drogie (ceny wahają się od 50 do 100 zł) i w przypadku niektórych modeli trudno dostępne, z reguły zabezpieczają jedynie sam wyświetlacz. Dodatkowy problem pojawia się w sytuacji, gdy pojemnik na baterie lub akumulatory zasilające sprzęt znajduje się przy podłokietniku. Mróz, jak wiadomo, powoduje znaczny spadek ich pojemności i wytrzymałości.

Do osłonięcia elektroniki X-terry 705 użyłem elastycznej taśmy maskującej i dodatkowej warstwy folii

Tanim i skutecznym rozwiązaniem może być dodatkowe osłonięcie elektroniki i narażonych na mróz części wykrywacza elastyczną taśmą maskującą. Jest niedroga, jej cena w magazynach wojskowych nie przekracza zwykle 4 zł, a dodatkowo nie pozostawia żadnych śladów na owiniętym elemencie.

Taśma przylepia się sama do siebie i nie wymaga dodatkowych zapinek. Można jej używać wielokrotnie – w przypadku konieczności wymiany akumulatorów wystarczy ją po prostu zwinąć i użyć ponownie. Standardowa rolka taśmy liczy 4,5 metra, co pozwoli na zabezpieczenie całego wykrywacza – elektroniki, pojemnika na baterie, a nawet kabla. Poszukiwacze, którzy dbają o swój sprzęt w szczególny sposób, przed owinięciem taśmą, mogą nakryć wyświetlacz dodatkową warstwą grubej folii, a wtyczki osłonić gąbką lub watą.

To dobry sposób na zabezpieczenie sprzętu zimą, ale też wiosną i jesienią. Taśma nie wchłania bowiem wilgoci. A przy tym wszystkim po prostu dobrze wygląda!


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie