Legendy o tajnych fabrykach zbrojeniowych i ukrytych skarbach od zawsze przyciągały w okolice Walimia. I to nie tylko pasjonatów historii, ale też miłośników przygód . Nie powinno więc dziwić, że to tam – u podnóża Gór Sowich, które niezmiennie od wielu lat są na celowniku detektorystów – odbędzie się spotkanie, które odpowie na pytanie: jak legalnie szukać skarbów w Polsce?
I środowiska naukowe, i poszukiwacze skarbów wiedzą, że to kwestia skomplikowana, która od wielu lat wywołuje w Polsce spory i dyskusje. Tym bardziej inicjatywa, której celem jest omówienie prawno-technicznych aspektów uzyskiwania pozwoleń na poszukiwania ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych przede wszystkim przy użyciu wykrywaczy metalu, zasługuje na uwagę.
Spotkanie odbędzie się 15 stycznia w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Będzie ono miało charakter otwarty. Poprowadzi je Marek Kowalski, archeolog, na co dzień pracownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Wprowadzi on uczestników w szereg zagadnień, które pozwolą samodzielnie przebrnąć przez trudną procedurę uzyskiwania pozwoleń na prowadzenie poszukiwań.
W programie spotkania przewidziano czas na omówienie dokumentów, które w kontekście prowadzenia poszukiwań w Polsce mają wymiar strategiczny, w tym: Europejskiej konwencji o ochronie dziedzictwa archeologicznego, Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań zabytków, Ustawy o rzeczach znalezionych i Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie nagród za znalezienie zabytków lub materiałów archiwalnych.
Organizatorzy zadbali też o to, by w trakcie spotkania wyjaśniono, jak napisać program poszukiwań i jak powinien wyglądać wniosek na prowadzenie poszukiwań. Przewidziano też czas na pytania i dyskusję.