17,8 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Internauci chcą kupić gotycki zamek. Zorganizowali zbiórkę

-

7 marca odbędzie się licytacja komornicza ruin gotyckiego zamku w Szymbarku wraz z otoczeniem (łącznie prawie 13 ha) . Tymczasem wśród internautów powstała inicjatywa, której celem jest zebranie funduszy na wykupienie zamku. I choć daleko jej do sukcesu, to Polacy nie raz już udowodnili, że potrafią się jednoczyć.

Podobna inicjatywa znalazła niedawno szczęśliwy finał we Francji. Tam w ramach akcji crowdfundingowej zebrano aż 1,6 mln euro na zakup zamku La Mothe-Chandeniers. W ten sposób właścicielem nieruchomości stały się tysiące internautów, którzy wzięli udział w zbiórce.

W Polsce w ramach akcji “Kup sobie gotycki zamek!” zebrano na razie zaledwie kilka tysięcy złotych. Za inicjatywą stoi Fundacja Twoje Dziedzictwo, która – w przypadku powodzenia – przekaże zarząd nad zabytkiem specjalnie powołanej do tego fundacji. Każdy, kto weźmie udział w zbiórce, będzie miał swój głos w decydowaniu o przyszłości obiektu.

Gotycki zamek w Szymbarku to jeden z najbardziej interesujących zabytków w północno-wschodniej Polsce. Był siedzibą biskupów pomezańskich, później rezydencją kilku rodów wschodniopruskich. W 1945 roku zajęły go wojska Armii Czerwonej. Przez kolejne lata zabytek niszczał, aż stał się ruiną. Wciąż nie wiadomo, co stało się z bogatym wyposażeniem zamku.

Z zamkiem w Szymbarku wiąże się wiele legend. Jest to jedno z miejsc wskazywanych przez poszukiwaczy skarbów jako miejsce ukrycia bursztynowej komnaty. W połowie lat ’90 XX wieku powstawały tam zdjęcia do filmu “Król Olch” z Johnem Malkovichem w roli głównej. Zamek stał się też miejscem akcji jednej z części przygód “Pana Samochodzika” autorstwa Zbigniewa Nienackiego.

Link do zbiórki: www.pomagam.pl/gotyk


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie