17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

Ile kosztowała produkcja bimbru w 1961 roku? Odpowiedź znaleźli w kapsule czasu

-

Na dwie butelki – kapsuły czasu natrafiono w ostatnich dniach na terenie kraju. W Jaworznie butelkę odkryto w czasie likwidacji pomnika z okresu PRL, w Sopocie podczas renowacji kapliczki Stella Maris z 1928 roku. Jaką wiadomość umieszczono w butelkach?

W Jaworznie w sierpniu rozpoczęto demontaż pomnika Bojowników Polskiego Ruchu Oporu, który powstał w 1961 roku przy ulicy Grunwaldzkiej . Osoby, które uczestniczyły w budowie pomnika, ukryły w trakcie montażu poszczególnych elementów szklaną butelkę. Wcześniej umieściły w niej zapisaną kartkę papieru.

Jak informuje Muzeum Miasta Jaworzno, z jednej strony kartki wypisane są nazwiska kamieniarzy, którzy budowali pomnik, z drugiej pojawiła się informacja, ile wynosiła dniówka za pracę w tamtym czasie oraz – uwaga – ile kosztowały składniki do produkcji bimbru na bazie pszenicy. “Niestety nie podano przepisu” – komentują pracownicy muzeum w mediach społecznościowych.

Na butelkę z listem natrafiono też w Sopocie w trakcie renowacji kapliczki Stella Maris u zbiegu ulicy Malczewskiego i Alei Niepodległości. Wiadomość ukryta została w butelce po gdańskim likierze. Jej odczytanie, z uwagi na stan zachowania, zajmie jednak trochę czasu.

Jak informują pracownicy Urzędu Miasta Sopotu, butelka wraz z zawartością oddana została do konserwatora papieru. Specjaliści otworzą butelkę i spróbują odczytać wiadomość z przeszłości. Może to potrwać około tygodnia.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Miasta Jaworzno/S. Słotwińska


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie