Z monetami zetknął się po raz pierwszy z 1993 roku, trzy lata później zaczął wynotowywać informacje o znakach, inicjałach i herbach, jakie pojawiały się na monetach od XV do XVIII wieku. Zebrany materiał wykorzystał przy pisaniu pracy magisterskiej, którą następnie poszerzył i uzupełnił. W 2015 roku wydał książkę z zakresu numizmatyki i heraldyki. Zbigniew Kiełb to pierwszy autor, który trafił do “Biblioteczki poszukiwacza”.
“Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707” ukazała się na rynku wydawniczym w listopadzie. – Ta książka powstawała tak naprawdę przez 15 lat – przyznaje autor. – Część informacji, które się w niej znalazły, można znaleźć w moich artykułach, ale książka jako całość to duża pozycja, nasączona faktami, informacjami i zdjęciami, które do tej pory nie były publikowane – dodaje.
Wszystko zaczęło się w ósmej klasie szkoły podstawowej. – Na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy o swoich pasjach i zainteresowaniach – wspomina autor. – Gdy zastanawiałem się, o czym mógłbym opowiedzieć, w moje ręce wpadła moneta z okresu PRL. Na awersie była mapa Polski. To mnie zaciekawiło. Poszedłem do biblioteki, gdzie zapoznałem się z pierwszymi książkami numizmatycznymi. Od zawsze interesowałem się historią, a tam okazało się, że przez monety mogę poznać ją lepiej. Pierwszym numizmatem, który sprawił, że pokochał mennictwo, był półtorak koronny z mennicy bydgoskiej z herbem Sas z 1623 roku.
Zbigniew Kiełb pochodzi z Puław. W 2001 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Już wtedy wiedział, że swoje badania chce poświęcić numizmatyce. I tak sformułowany został temat pracy magisterskiej, która stała się podstawą późniejszej ksiązki: “Herby prywatne w świetle źródeł numizmatycznych od XV do XVIII wieku”. Jednocześnie cały czas prowadził badania i poszukiwania kolejnych źródeł numizmatycznych. Tym samym zbliżał się do wydania publikacji, która – jak sam przyznaje – stała się “najdłużej realizowanym marzeniem”.
“Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707” liczy 504 strony. Znajduje się na nich aż 707 ilustracji, a wśród nich: kolorowe ilustracje herbów, zdjęcia numizmatów oraz czarno-białe rysunki gmerków, herbów, monet i liczmanów. Na całość składają się 4 obszerne rozdziały, które wręcz powalają ilością kompetentnych informacji i danych. Pierwszy z nich zawiera informacje dotyczące genezy, rozwoju i zaniku występowania herbów urzędników polskich i litewskich na monetach i liczmanach emitowanych w latach 1479-1707. Drugi przedstawia herby urzędników państwowych (między innymi podskarbich wielkich koronnych, litewskich, wojewodów, a nawet pisarzy skarbu koronnego). W trzecim rozdziale znajdują się herby właścicieli mennic oraz urzędników nadzoru menniczego, a w czwartym szczegółowe omówienie funkcji i symboliki herbów szlacheckich.
Książka spotkała się z dobrym przyjęciem wśród kolekcjonerów. – Interesują się nią nie tylko krajowi pasjonaci, ale też koledzy z Francji, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rosji – przyznaje autor. I nie powinno to dziwić, bo debiutancka pozycja Zbigniewa Kiełba to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu numizmatyki.
Patronat medialny nad książką objęli Towarzystwo Przeciwników Złomu Numizmatycznego im. Tadeusza Kałkowskiego oraz portale poszukiwanieskarbow.com, historykon.pl oraz historia.org.pl. Książkę nabyć można bezpośrednio od autora przez stronę www.zbigniewkielb.pulawy.pl.