17,8 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Herby urzędników polskich i litewskich w książce Zbigniewa Kiełba

-

Z monetami zetknął się po raz pierwszy z 1993 roku, trzy lata później zaczął wynotowywać informacje o znakach, inicjałach i herbach, jakie pojawiały się na monetach od XV do XVIII wieku. Zebrany materiał wykorzystał przy pisaniu pracy magisterskiej, którą następnie poszerzył i uzupełnił. W 2015 roku wydał książkę z zakresu numizmatyki i heraldyki. Zbigniew Kiełb to pierwszy autor, który trafił do “Biblioteczki poszukiwacza”.

“Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707” ukazała się na rynku wydawniczym w listopadzie. – Ta książka powstawała tak naprawdę przez 15 lat – przyznaje autor. – Część informacji, które się w niej znalazły, można znaleźć w moich artykułach, ale książka jako całość to duża pozycja, nasączona faktami, informacjami i zdjęciami, które do tej pory nie były publikowane – dodaje.

Wszystko zaczęło się w ósmej klasie szkoły podstawowej. – Na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy o swoich pasjach i zainteresowaniach – wspomina autor. – Gdy zastanawiałem się, o czym mógłbym opowiedzieć, w moje ręce wpadła moneta z okresu PRL. Na awersie była mapa Polski. To mnie zaciekawiło. Poszedłem do biblioteki, gdzie zapoznałem się z pierwszymi książkami numizmatycznymi. Od zawsze interesowałem się historią, a tam okazało się, że przez monety mogę poznać ją lepiej. Pierwszym numizmatem, który sprawił, że pokochał mennictwo, był półtorak koronny z mennicy bydgoskiej z herbem Sas z 1623 roku.

Zbigniew Kiełb pochodzi z Puław. W 2001 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Już wtedy wiedział, że swoje badania chce poświęcić numizmatyce. I tak sformułowany został temat pracy magisterskiej, która stała się podstawą późniejszej ksiązki: “Herby prywatne w świetle źródeł numizmatycznych od XV do XVIII wieku”. Jednocześnie cały czas prowadził badania i poszukiwania kolejnych źródeł numizmatycznych. Tym samym zbliżał się do wydania publikacji, która – jak sam przyznaje – stała się “najdłużej realizowanym marzeniem”.

“Herby urzędników polskich i litewskich na monetach oraz liczmanach emitowanych w latach 1479-1707” liczy 504 strony. Znajduje się na nich aż 707 ilustracji, a wśród nich: kolorowe ilustracje herbów, zdjęcia numizmatów oraz czarno-białe rysunki gmerków, herbów, monet i liczmanów. Na całość składają się 4 obszerne rozdziały, które wręcz powalają ilością kompetentnych informacji i danych. Pierwszy z nich zawiera informacje dotyczące genezy, rozwoju i zaniku występowania herbów urzędników polskich i litewskich na monetach i liczmanach emitowanych w latach 1479-1707. Drugi przedstawia herby urzędników państwowych (między innymi podskarbich wielkich koronnych, litewskich, wojewodów, a nawet pisarzy skarbu koronnego). W trzecim rozdziale znajdują się herby właścicieli mennic oraz urzędników nadzoru menniczego, a w czwartym szczegółowe omówienie funkcji i symboliki herbów szlacheckich.

Książka spotkała się z dobrym przyjęciem wśród kolekcjonerów. – Interesują się nią nie tylko krajowi pasjonaci, ale też koledzy z Francji, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rosji – przyznaje autor. I nie powinno to dziwić, bo debiutancka pozycja Zbigniewa Kiełba to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu numizmatyki.

Patronat medialny nad książką objęli Towarzystwo Przeciwników Złomu Numizmatycznego im. Tadeusza Kałkowskiego oraz portale poszukiwanieskarbow.com, historykon.pl oraz historia.org.pl. Książkę nabyć można bezpośrednio od autora przez stronę www.zbigniewkielb.pulawy.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie