Taka siekierka z pewnością stanowić będzie ozdobę muzeum, do którego trafi. To nieczęste znalezisko. Natrafili na nie w trakcie badań w powiecie lublinieckim członkowie Grupy Częstochowskiej “Perun”. I to zupełnie przypadkowo, bo podczas szukania śladów po pierwszej pełnowymiarowej bitwie lądowej kampanii wrześniowej.
Do odkrycia siekierki z epoki brązu doszło w marcu tego roku podczas poszukiwań prowadzonych w rejonie Lisowa i Taniny. Grupa Częstochowska “Perun” prowadziła poszukiwania na terenie leśnej bitwy z września 1939 roku. Zamiast śladów po żołnierzach Wojska Polskiego odnaleziono jednak siekierkę z epoki brązu, prawdopodobnie z okresu kultury łużyckiej (wstępne datowanie to 1300-1100 rok p.n.e.).
Siekierka została przekazana do częstochowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Konserwator zdecyduje teraz, do jakiego muzeum trafi ten wyjątkowy zabytek. Prawdopodobnie będzie częścią stałej ekspozycji w Rezerwacie Archeologicznym w Częstochowie-Rakowie.
– Dzięki naszej wspólnej pasji udało nam się uratować od zapomnienia i zniszczenia zabytek archeologiczny, dzięki któremu być może będziemy mogli poznać kolejny skrawek odległej historii – przyznają członkowie Grupy Częstochowskiej “Perun”.
Członkowie grupy od 2017 roku prowadzą badania w północnej części województwa śląskiego. W 2018 roku głośno było o odkryciu przez nich działa przeciwlotniczego Flak 43.
O działalności grupy “Perun”, która jest członkiem Polskiego Związku Eksploratorów, przeczytać można na stronie internetowej www.grupaperun.org oraz na fan-page’u grupy.