16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Gliniane naczynie i neolityczny toporek. Ciekawe znaleziska pod Piszem

-

Gliniane naczynie z okresu wpływów rzymskich i neolityczny toporek trafiły do zbiorów Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu w województwie warmińsko-mazurskim. Oba zabytki zostały odkryte przypadkowo i przekazane do lokalnego muzeum przez znalazców.

Znalazcą glinianego naczynia z okresu wpływów rzymskich jest Piotr Przystawik. Znalazca jest doświadczonym nurkiem, który na zabytek natknął się podczas penetracji dna rzeki Krutyni.

“Pierwotnie uznał, że może to być współczesne naczynie, ale gdy po wstępnym czyszczeniu z zabrudzeń zauważył, że jest ono wykonane z gliny, uznał, że warto przekazać je do Muzeum” – poinformowali pracownicy Muzeum Ziemi Piskiej.

Na neolityczny toporek natrafił z kolei Filip Wolski. Zabytek znalazł na obrzeżach Pisza. Gdy zauważył na nim ślady obróbki, zgłosił się do Muzeum Ziemi Piskiej. Tam dowiedział się, że to fragment neolitycznego toporka.

Obaj darczyńcy otrzymali pisemne podziękowania za zgłoszenie odkrycia zabytków. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wyraził zgodę na ich przekazanie do Muzeum Ziemi Piskiej.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.muzeumziemipiskiej.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie