19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Gdańsk wydał bezpłatną książkę o odkryciach na terenie ław mięsnych

-

Bezpłatną publikację o badaniach archeologicznych, prowadzonych na terenie dawnych jatek mięsnych w Gdańsku, wydały Muzeum Gdańska i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Publikację w wersji drukowanej można było otrzymać 20 grudnia w trakcie sesji naukowej, na której zaprezentowano wyniki badań archeologicznych. Obecnie przygotowywana jest też wersja elektroniczna, którą będzie można pobrać nieodpłatnie w formie e-booka.

Książka “Jatki mięsne w Gdańsku od XIV do XX w.” zawiera 20 opracowań przygotowanych przez 18 autorów zebranych na ponad 670 stronach. Autorzy, ilustrując badania i odkrycia, przemierzają poszczególne warstwy wykopalisk.

Jeden z rozdziałów publikacji poświęcono monetom odkrytym w trakcie badań. Według autora, Borysa Paszkiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, odkrycia z Gdańska przyniosły nowe informacje o systemie monetarnym Prus i “pozwoliły […] zajrzeć do sakiewki XIV-wiecznego gdańszczanina”.

Na wydanie „Jatek mięsnych” Muzeum Gdańska otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie