28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Francuski rewolwer Lefaucheux wyłowiony z Jeziora Drwęckiego. Trafił do lokalnego muzeum

-

Do Muzeum w Ostródzie trafił francuski rewolwer Lefaucheux. Wyłowiono go z Jeziora Drwęckiego w trakcie oczyszczania dna akwenu.

Odkrywcą rewolweru Lefaucheux jest Sylwester Pepel, który w ramach swojej pasji oczyszcza polskie jeziora i rzeki między innymi przy pomocy magnesu neodymowego. Odnalezione przy okazji zabytki trafiają do lokalnych muzeów.

Tym razem, podczas prac nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie, natrafił on na rewolwer Lefaucheux. Rewolwer, opatentowany przez Casimira Lefaucheuxa, używany był przez powstańców styczniowych, francuską marynarkę, kawalerię oraz wojska obu stron wojny secesyjnej.

Jak informują pracownicy Muzeum w Ostródzie, rewolwer trafił do jednostki w ramach depozytu i oczekuje aktualnie na ekspertyzy. Wymaga też konserwacji.

Odkrywca Sylwester Pepel i Cezary Wawrzyński, dyrektor Muzeum w Ostródzie (fot. Muzeum w Ostródzie)

W ostatnim czasie ten sam model rewolweru Lefaucheux odkryty został w trakcie prac budowlanych na jednej z posesji w Białymstoku, o czym pisaliśmy na stronach portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl w artykule “Rewolwer Lefaucheux i lornetka wojskowa. Cenne znalezisko w Białymstoku”. Rewolwer trafił wtedy do zbiorów Muzeum Podlaskiego.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie