28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Forum Archeologii Publicznej w Toruniu

-

Popularyzacji i edukacji archeologicznej poświęcone będzie Forum Archeologii Publicznej, które odbędzie się we wrześniu w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca lipca.

Forum odbędzie się 12-13 września 2019 r. Jego pomysłodawcami i współorganizatorami są doktoranci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK).

Archeologia publiczna (ang. public archaeology) to m.in. działania ukierunkowane na przedstawienie szeroko rozumianej archeologii społeczeństwu, włączanie jej do dyskursu i osadzenie jej w przestrzeni publicznej.

“Wzrost zainteresowania edukacją i popularyzacją archeologii, obserwowany na gruncie polskiej nauki w ostatnich dziesięcioleciach, wydaje się potwierdzać, że archeologia publiczna jest niezmiennie aktualnym tematem, w ramach którego szczególnie istotny staje się aspekt wymiany doświadczeń” – czytamy w zaproszeniu organizatorów forum.

Jak informują inicjatorzy spotkania, pomysł zorganizowania forum związany jest z zaangażowaniem naukowców z UMK w przedsięwzięcia dot. promocji i popularyzacji archeologii – począwszy od warsztatów i pokazów przygotowywanych dla zróżnicowanych grup odbiorców, aż po udział w festynach archeologicznych i innych imprezach plenerowych o zasięgu ogólnopolskim.

Celem forum ma być rozwinięcie kontaktów i wymiana doświadczeń z osobami zajmującymi się promocją i popularyzacją archeologii – związanymi nie tylko z kołami naukowymi i z archeologią akademicką, ale także z muzeami, urzędami, fundacjami czy stowarzyszeniami, a także niezrzeszonych miłośników archeologii.

“Zdajemy sobie sprawę z tego, że współcześnie podejmowane działania z zakresu archeologii publicznej są bardzo zróżnicowane – podobnie jak środowisko ich pomysłodawców i realizatorów. Mamy nadzieję, że to zróżnicowanie znajdzie swoje odzwierciedlenie na naszym forum” – czytamy w zaproszeniu.

Termin zgłoszenia udziału w forum mija z końcem lipca. Szczegółowe informacje na temat spotkania są dostępne na stronie: https://archeologiapubliczna.umk.pl/pages/main_page/

źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie