22,4 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Forum Archeologii Publicznej – od czwartku w Toruniu

-

Dominującym tematem Forum Archeologii Publicznej, który odbędzie się w czwartek i w piątek w Toruniu będzie sposób prezentacji wyników badań archeologicznych w formie wystaw muzealnych – poinformowali organizatorzy przedsięwzięcia.

Pomysłodawcami i współorganizatorami Forum Archeologii Publicznej są doktoranci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK).

Archeologia publiczna (ang. public archaeology) to m.in. działania ukierunkowane na przedstawienie szeroko rozumianej archeologii społeczeństwu, włączanie jej do dyskursu i osadzenie jej w przestrzeni publicznej.

Jak poinformowali PAP organizatorzy, dominującym tematem będzie sposób prezentacji wyników badań archeologicznych w formie wystaw muzealnych. Wiele z wystąpień poświęconych będzie również edukacji muzealnej i archeologicznej. Wśród prelegentów dominować będą przedstawiciele uniwersytetów (instytutów archeologii) oraz muzealnicy.

Naukowcy będą opowiadać również o swoich doświadczeniach z crowdfundingiem, o współpracy archeologów z miejscową ludnością nie tylko na terenie Polski, ale również w Afryce. Nie zabraknie też analizy mediów – jedno z wystąpień dotyczyć będzie dyskursu antropogenezy na łamach jednego z popularnych tygodników w okresie powojennym.

Wykład specjalny wygłoszą pracownicy działu archeologii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Jolanta Szałkowska-Łoś i Józef Łoś. Dotyczyć będzie form prezentacji i popularyzacji archeologii w tej placówce muzealnej.

Organizatorzy zachęcają do udziału w dyskusjach wszystkich zainteresowanych – wstęp na obrady jest bezpłatny. Szczegółowy program kongresu dostępny jest na stronie internetowej.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie