Festiwal Nauki “Ścieżki Archeologii. Nauka – Kultura – Popkultura” to okazja do spotkań z pisarzami powieści fantastycznych dla młodzieży oraz z wybitnymi specjalistami z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz z PAN. Od 13 do 16 czerwca Muzeum w Biskupinie będzie odkrywało przed publicznością oblicza archeologii.
Archeologia zostanie tu przedstawiona jednocześnie jako nauka interdyscyplinarna, wykorzystująca różne metody badawcze, które pozwalają jak najpełniej poznać dzieje człowieka, ale także jako źródło inspiracji artystycznych i popkulturowych.
Na Ścieżce naukowej będzie można spotkać specjalistów z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz z Polskiej Akademii Nauk. Badacze przedstawią swoje dotychczasowe dokonania i zaprezentują metody wykorzystywane w czasie pracy – sposoby konserwacji zabytków, rekonstrukcji i ich datowania, metody stosowane w naukach przyrodniczych takich jak archeozoologia, palinologia, archeobotanika i antropologia fizyczna.
“Odsłonimy kulisy pracy archeologa – pokażemy, w jaki sposób prowadzi się badania wykopaliskowe oraz co dzieje się z zabytkami od momentu ich wydobycia z wykopu do ekspozycji na wystawie muzealnej i w publikacji naukowej. Zaprezentujemy nowoczesne metody badań nieinwazyjnych (archeologię lotniczą i metody geofizyczne), a także komputerowe rekonstrukcje – ludzkich twarzy i konstrukcji architektonicznych. Pokażemy archeologiczne prace prowadzone pod wodą oraz opowiemy, w jaki sposób wykorzystuje się w archeologii numizmatykę” – wylicza Łukasz Gackowski z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Dopełnieniem tej części będą filmy wyświetlane w ramach Biskupińskiego Przeglądu Filmów Archeologicznych oraz wydawnictwa naukowe.
“Archeologowie zajmują się nie tylko pradziejami czy średniowieczem, ale również bliższymi nam czasami. Metody badań archeologicznych wykorzystywane są na stanowiskach pochodzących z czasów drugiej wojny światowej. Dlatego nieprzypadkowo w Ścieżce kulturowej znalazło się Exploseum – Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pracownicy zaprezentują przedmioty znalezione na terenie niemieckiej fabryki trotylu i nitrogliceryny, opowiedzą również nieco więcej o tym ciekawym miejscu” – zapowiada Gackowski.
Wyniki swoich badań zaprezentuje także dr Grzegorz Kiarszys z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmujący się badaniem radzieckich baz wojskowych ulokowanych na terenie Polski, w których przechowywano broń atomową. Projekt Trzecia Zona poświęcony jest właśnie tym interesującym badaniom baz ulokowanych w Brzeźnicy, Podborsku i Templewie.
W ramach Ścieżki kulturowej zaprezentują się muzea archeologiczne m.in. z Gdańska, Warszawy i Poznania oraz muzea okręgowe z Torunia i Bydgoszczy. Muzealnicy opowiedzą o sposobach przechowywania zabytków i ich ekspozycji, a także pokażą najciekawsze eksponaty z własnych zbiorów. O metodach badań zanikłych średniowiecznych miast opowiedzą pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, którzy zaprezentują rekonstrukcję komputerową Dzwonowa.
“A na koniec pokażemy, że współczesna kultura mocno inspiruje się archeologią i to nie tylko w postaciach Indiany Jonesa czy Lary Croft. Liczne nawiązania do tej dziedziny nauki znajdziemy w grach, komiksach, muzyce czy powieściach.
Ostatnia ścieżka – Ścieżka popkulturowa – przeniesie gości festiwalu w świat fantastyki i powieści dla młodzieży. Prelegenci opowiedzą m.in. o Słowianach i ich wierzeniach, średniowiecznych walkach przedstawianych w filmach, przesądach ludowych czy obrazie archeologa wykreowanym i utrwalonym przez popkulturę. W pawilonie muzealnym otwarta zostanie wystawa o dwóch popularnych komiksowych wojach – Kajku i Kokoszu, a na chętnych będą czekać gry planszowe nawiązujące do tematyki archeologicznej.
Wielbiciele powieści będą mogli spotkać się z pisarzami inspirującymi się archeologią. O swojej pracy opowiedzą Witold Jabłoński (cykl “Słowo i miecz”, “Dary bogów”), Marta Krajewska (cykl Wilcza Dolina) oraz Jacek Łukawski (“Kraina Martwej Ziemi”). Młodszych uczestników mogą zainteresować spotkania z Agnieszką Stelmaszyk (“Kroniki Archeo”) oraz Aleksandrą Klęczar i Agnieszką Fulińską, autorkami powieści “Mysia Wieża”.
Patronem medialnym festiwalu jest serwis Nauka w Polsce.
źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl