-2,1 C
Warszawa
piątek, 3 lutego, 2023

Dwa pierścienie brodawkowate odkryte przez detektorystów. “Wciąż nie wierzymy, że udało nam się je znaleźć”

-

O tym, jak bardzo nieprzewidywalne może być życie detektorysty i jak bardzo historia potrafi zaskoczyć, przekonał się Paweł, poszukiwacz z Konina, prowadzący fan-page “Z wykrywaczem przez życie”. Wspólnie z kolegą Dariuszem poszukiwali starego skrzyżowania XIX-wiecznych dróg. Ostatecznie natrafili na zabytki związane z obecnością Celtów na ziemiach polskich.

Relacja z wyprawy i odkrycia zabytków sprzed 2,5 tys. lat pojawiła się 13 października na fan-page’u “Z wykrywaczem przez życie”. Paweł, który eksploracją zajmuje się już od 6 lat, opisuje na nim nie tylko swoje znaleziska, ale też to, jak odkrywa ciekawe miejsca.

 


Powróćmy jednak do wspomnianych we wstępie znalezisk. To dwa pierścienie brodawkowate wykonane z brązu (jeden odkryty przez Pawła, drugi przez Dariusza). Według naukowców mogły one pełnić funkcję pierścieni, bransolet, elementów pasów lub ozdób nakryć głowy, a nawet płacideł. Wciąż jednak, z uwagi na niedużą ilość podobnych znalezisk, trudno tu o pewność, podobnie jak o chronologię. Podobnemu znalezisku poświęcony jest artykuł “Pierścień brodawkowaty z Wolina. Nowe stanowisko z okresu przedrzymskiego czy efekt wtórnego wykorzystania metali we wczesnym średniowieczu?”, opublikowany w 2019 roku w “Materiałach Zachodniopomorskich”.

Odkrycie zabytków związanych z obecnością Celtów na ziemiach polskich (Paweł uważa, że znalezisko pochodzi z wymiany handlowej i nie powinno być wiązane z osadnictwem celtyckim na terenie Wielkopolski), wywołało u poszukiwaczy olbrzymie emocje:

“Czasami w życiu poszukiwacza przychodzi taki dzień, że on sam nie wierzy w to co znalazł… Coś co kiedyś było czymś nie osiągalnym, czymś z filmów i opowieści, udało się dotknąć” – napisał odkrywca na swoim fan-page’u.

 

W dniu publikacji artykułu w miejscu odkrycia zabytków odbędzie się wizja lokalna z pracownikami konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

O znaleziskach z terenu Polski związanych z Celtami, pisaliśmy już na stronach portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl w artykułach: “Celtowie – innowacyjni przybysze na polskich ziemiach”, “Celtyckie piece do wytopu żelaza odkryto w Warkoczu”, “W poszukiwaniu śladów po Celtach w okolicach Raciborza” oraz “Celtyckie naczynia pod cieszyńską rotundą”.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Paweł


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie