10,5 C
Warszawa
niedziela, 6 października, 2024

Dwa pierścienie brodawkowate odkryte przez detektorystów. “Wciąż nie wierzymy, że udało nam się je znaleźć”

-

O tym, jak bardzo nieprzewidywalne może być życie detektorysty i jak bardzo historia potrafi zaskoczyć, przekonał się Paweł, poszukiwacz z Konina, prowadzący fan-page “Z wykrywaczem przez życie”. Wspólnie z kolegą Dariuszem poszukiwali starego skrzyżowania XIX-wiecznych dróg. Ostatecznie natrafili na zabytki związane z obecnością Celtów na ziemiach polskich.

Relacja z wyprawy i odkrycia zabytków sprzed 2,5 tys. lat pojawiła się 13 października na fan-page’u “Z wykrywaczem przez życie”. Paweł, który eksploracją zajmuje się już od 6 lat, opisuje na nim nie tylko swoje znaleziska, ale też to, jak odkrywa ciekawe miejsca.

 

Powróćmy jednak do wspomnianych we wstępie znalezisk. To dwa pierścienie brodawkowate wykonane z brązu (jeden odkryty przez Pawła, drugi przez Dariusza). Według naukowców mogły one pełnić funkcję pierścieni, bransolet, elementów pasów lub ozdób nakryć głowy, a nawet płacideł. Wciąż jednak, z uwagi na niedużą ilość podobnych znalezisk, trudno tu o pewność, podobnie jak o chronologię. Podobnemu znalezisku poświęcony jest artykuł “Pierścień brodawkowaty z Wolina. Nowe stanowisko z okresu przedrzymskiego czy efekt wtórnego wykorzystania metali we wczesnym średniowieczu?”, opublikowany w 2019 roku w “Materiałach Zachodniopomorskich”.

Odkrycie zabytków związanych z obecnością Celtów na ziemiach polskich (Paweł uważa, że znalezisko pochodzi z wymiany handlowej i nie powinno być wiązane z osadnictwem celtyckim na terenie Wielkopolski), wywołało u poszukiwaczy olbrzymie emocje:

“Czasami w życiu poszukiwacza przychodzi taki dzień, że on sam nie wierzy w to co znalazł… Coś co kiedyś było czymś nie osiągalnym, czymś z filmów i opowieści, udało się dotknąć” – napisał odkrywca na swoim fan-page’u.

 

W dniu publikacji artykułu w miejscu odkrycia zabytków odbędzie się wizja lokalna z pracownikami konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

O znaleziskach z terenu Polski związanych z Celtami, pisaliśmy już na stronach portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl w artykułach: “Celtowie – innowacyjni przybysze na polskich ziemiach”, “Celtyckie piece do wytopu żelaza odkryto w Warkoczu”, “W poszukiwaniu śladów po Celtach w okolicach Raciborza” oraz “Celtyckie naczynia pod cieszyńską rotundą”.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Paweł


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie