16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Duże zainteresowanie wykładem o współpracy archeologów i poszukiwaczy

-

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z drem Piotrem A. Nowakowskim z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które odbyło się 21 lutego w Działdowie. Spotkanie zorganizowane zostało pod hasłem “Różne spojrzenie, wspólne cele. Detektoryści i archeolodzy”.

Dr Piotr A. Nowakowski – na co dzień kierownik Działu Archeologiczno-Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – to jedna z osób odpowiedzialnych za organizację międzynarodowych badań archeologicznych, które od kilku lat odbywają się na polach pod Stębarkiem. W badaniach udział bierze kilkudziesięciu naukowców i detektorystów, którzy wspólnie próbują rozwikłać tajemnice jednej z największych bitew średniowiecznej Europy.

I tego głównie dotyczył środowy wykład. Dr Piotr A. Nowakowski w trakcie półtoragodzinnego spotkania opowiedział o specyfice badań, współpracy z detektorystami i o odkryciach spod Grunwaldu. W trakcie prelekcji omówiono poszczególne znaleziska. W prezentacji, która ilustrowała wykład, można było zobaczyć zdjęcie słynnej pieczęci, odkrytej w trakcie zeszłorocznych badań.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem (fot. Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego)

Warto dodać, że zdaniem wielu osób, udział detektorystów w badaniach pozwolił z jednej strony na przeszukanie ogromnego terenu, z drugiej na odkrycie kilku setek zabytków. Każdy kolejny rok badań przybliża naukowców do poznania historii i przebiegu największej bitwy średniowiecznej Europy.

W wykładzie – poza miłośnikami historii z Działdowa i okolic – udział wzięli poszukiwacze z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej a także regionaliści z Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie