20,4 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Duże zainteresowanie “Tajemnicami trzech stuleci”

-

Prawie trzydziestu prelegentów, dwa pełne dni wykładów, dodatkowe atrakcje i ogromne zainteresowanie mieszkańców Wielkopolski – tak podsumować można pierwszą edycję Festiwalu Historycznego “Tajemnice trzech stuleci”, który w ostatni weekend odbył się w Pałacu w Czerniejewie pod Gnieznem.

Organizatorem festiwalu była Fundacja Historyczna “Przywracamy Pamięć”. To członkowie tej fundacji stali za tym, co 30 i 31 marca działo się w zabytkowym pałacu w Czerniejewie. A patrząc na program i na to, co rzeczywiście się wydarzyło, działo się wiele, pewnie nawet więcej, niż początkowo zakładano.

Najważniejszą częścią festiwalu były cztery bloki wykładów. Część z nich odbywała się w Sali Belkowej pałacu, część w Sali Hrabiego. Wśród prelegentów można było zobaczyć archeologów, historyków, regionalistów, eksploratorów i poszukiwaczy zabytków z różnych części Polski, w tym między innymi takie nazwiska jak Joanna Lamparska, Łukasz Orlicki, Krzysztof Krzyżanowski, Marcin Perliński, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Jacek Wielgus, Radosław Herman, Jan Nowicki, Michał Młotek i wielu innych.

Formuła, którą zaproponowała fundacja Karola Soberskiego, zyskała przychylność mieszkańców Wielkopolski, którzy licznie pojawili się w pałacu w Czerniejewie. Uczestniczyli nie tylko w wykładach. Na parterze pałacu przygotowano kilkanaście stoisk z książkami, wyrobami historycznymi ale też z wystawami regionalnymi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana przez Brodnicką Grupę Eksploracyjno-Poszukiwawczą, która przywiozła do Czerniejewa gabloty ze znaleziskami ze swoich badań. A już na pewno wszyscy robili sobie zdjęcia przy zabytkowych samochodach, które za sprawą właściciela pałacu stanęły na dziedzińcu obiektu.

Podsumowując pierwszą edycję festiwalu należy stwierdzić, że zakończyła się powodzeniem. Zadowoleni byli nie tylko uczestnicy, ale też prelegenci – zarówno z frekwencji, jak i poziomu organizacyjnego całego przedsięwzięcia. Warto dodać, że celem organizatorów było nie tylko dostarczenie mieszkańcom Wielkopolski rozrywki na wysokim poziomie, ale też promocja historycznych atrakcji okolic Gniezna. Wiadomo, a zapowiedział to Karol Soberski na koniec festiwalu, że kolejna edycja odbędzie się na koniec kwietnia 2020 roku.

Portal zdziennikaodkrywcy.pl był jednym z patronów medialnych festiwalu.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie