test
27,2 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Dokumenty polskich królów na aukcji w Stanach Zjednoczonych. Trwa zbiórka wśród pasjonatów historii

-

Przedmiotem licytacji jednego z amerykańskich domów aukcyjnych stały się historyczne dokumenty polskich królów: Jana III Sobieskiego, Augusta Mocnego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. O ich wykupienie i powrót do Polski stara się twórca fan-page’a Muzeum Strat Wojennych.

W tym celu utworzono zbiórkę środków na ten cel. Do zebrania jest łącznie 68 tys. zł. Czy uda się w ciągu kilku dni zebrać tak dużą kwotę? Tego nie wiadomo, ale poruszenie, szczególnie wśród detektorystów jest duże.

Na aukcje trafiły cztery interesujące dokumenty. To listy Augusta II Mocnego z 1729 roku, Jana III Sobieskiego z 1686 roku, Stanisława Leszczyńskiego z 1707 roku oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1791 roku. Co ciekawe, znajdują się na nich notatki sporządzone ołówkiem, w języku niemieckim. W tej chwili dokumenty wyceniane są na 14 300 dolarów.

To nie pierwszy raz, kiedy polskie dokumenty wystawiane są na aukcjach w Stanach Zjednoczonych. We wrześniu tego roku do Polski, a konkretnie do zbiorów Biblioteki Narodowej, trafiły listy i dokumenty podpisane przez króla Augusta II. W odzyskanie dokumentów zaangażowana była Krystyna Piórkowska, Polka mieszkająca w Nowym Jorku, specjalizująca się w badaniach nad problematyką zbrodni katyńskiej, zaangażowana w prace Fundacji Kościuszkowskiej.

Z kolei w październiku, także dzięki wsparciu Krystyny Piórkowskiej, do Polski trafiły między innymi listy księcia Józefa Poniatowskiego i księcia Adama Czartoryskiego.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie