test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Dobra saperka to połowa sukcesu

-

Każdy poszukiwacz skarbów, który kompletuje swój ekwipunek, największą wagę powinien przyłożyć do wyboru saperki oraz akcesoriów ułatwiających wykopywanie znalezisk. Dawniej do wyboru były jedynie ciężkie saperki z drewnianym trzonem, które z czasem wyparły lżejsze i wytrzymalsze saperki wojskowe. Dziś do dyspozycji jest cały asortyment saperek – lekkich i poręcznych, składanych i wytrzymałych oraz różnego rodzaju akcesoriów, po które warto sięgnąć w zależności od specyfiki poszukiwań. 

  1. Najczęstszym wyborem poszukiwaczy skarbów są saperki i szpadle finlandzkiej firmy Fiskars. Cechują się one ergonomią, wytrzymałością komfortem użytkowania. Za 50 zł można zakupić tzw. saperkę samochodową Fiskarsa, nieco drożej, bo około 175 zł trzeba wydać na saperkę składaną. Warto zwrócić uwagę też na inne produkty Fiskarsa, które mogą przydać się w terenie: siekierkę turystyczną, nóż wielofunkcyjny czy różnego rodzaju łopatki.
  2. Na rynku dostępnych jest też wiele innych rodzajów i typów saperek. Zdecydowanie odradzam kupno zwykłych chińskich saperek, które mogą okazać się nietrwałe. Duży wybór saperek znajduje się między innymi w sklepach militaria.pl, kolba.pl i bron.pl. Warto zwrócić uwagę na takie konstrukcje, jak SCHSH1 czy Elite Force EF 805.
  3. W trudnym terenie niezwykle pomocna będzie nożołopatka, która pełnić może rolę pomocniczej łopatki i noża. Z powodzeniem poradzi sobie z przecięciem korzenia, wykopaniem kępy trawy czy rozkopaniu kamienistej gleby. Na rynku dostępne są różne typy nożołopatek o zbliżonych wymiarach – najtańszą, ale nie ustępującą w niczym tym droższym zakupić można w sklepie poszukiwacz.eu za 89 zł, droższe w kolba.pl za 170 zł.
  4. Poszukiwacze plażowi cenią sobie sitołopatki Sand Scoop, ułatwiające przesiewanie piasku lub ziemi. Sprzęt polecany jest osobom, które w trakcie poszukiwań monet czy biżuterii chcą zaoszczędzić czas i energię.
  5. Wiele razy spotkałem w lesie poszukiwaczy wyposażonych w turystyczne siekierki i toporki. Osobom, które chciałyby wyposażyć się w akcesoria tego typu, polecam lekkie i niewielkie siekierki survivalowe, dostępne w ofercie sklepu kolba.pl.

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie