test
16,3 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Detektoryści z “Pomeranii” chcą odbudować stary pomnik. Prace już ruszyły

-

W czasie, gdy prawie cała Polska jest już zasypana śniegiem, a poszukiwania nie są możliwe, członkowie Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Pomerania rozpoczęli prace związane z rewitalizacją pomnika ku czci ofiar I wojny światowej w Widuchowej w województwie zachodniopomorskim.

Dziś, po uzyskaniu wszelkich wymaganych zgód, rozpoczęliśmy pierwszy etap odbudowy “Pomnika Bohaterów” w miejscowości Widuchowa – donieśli w mediach społecznościowych członkowie Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Pomerania.

Prace, które do tej pory udało się wykonać pasjonatom historii z Pomeranii, miały charakter porządkowy i polegały na wycince roślinności i drzew, które uszkadzały pomnik i rozsadzały jego części.

Częściowo oczyściliśmy z nagromadzonej ziemi i liści ośmiokątną podstawę pomnika – podsumowuje prace ekipa Pomeranii. – Poza tym sfotografowaliśmy pozostałości oktagonalnej konstrukcji i trzy widoczne strony pomnika – dodaje członkowie stowarzyszenia.

Pomnik, którego pozostałości znajdują się w Widuchowej, podobnie jak wiele innych na tzw. ziemiach odzyskanych, został zniszczony w okresie PRL, z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że stało się to na przełomie lat ’60 i 70′ XX wieku. Choć części pomnika są dziś rozproszone, zachował się przedwojenny widok pomnika, co powinno pozwolić w przyszłości na jego odtworzenie.

Członkowie Pomeranii planują już, co dalej stanie się z pozostałościami pomnika: – Kolejnymi naszymi krokami do przywrócenia świetności temu miejscu będzie zmierzenie wszystkich pozostałości pomnika, odbudowa cokołu (rekonstrukcja i wylewka), podniesienie pomnika i przytwierdzenie go i konserwacja – informują.

Wiadomo już, że aby móc podjąć kolejne kroki związane z odbudową pomnika, potrzebny będzie ciężki sprzęt. Pasjonaci historii z grupy Pomerania dziękują za wsparcie Gminie Widuchowa, Starostwu Powiatowemu w Gryfinie i OSP KSRG Widuchowa.

Warto dodać, że to kolejna inicjatywa detektorystów i pasjonatów historii, związana z rewitalizacją starych pomników czy porządkowaniem cmentarzy. W przeszłości pisaliśmy między innymi o podobnych inicjatywach Stowarzyszenia “Galea” oraz Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion”, choć podobne inicjatywy podejmowane są każdego tygodnia.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Grupa Historyczno-Eksploracyjna Pomerania


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie