28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Detektoryści z “Księstwa Legnickiego” odkryli wczesnośredniowieczny skarb

-

O poszukiwaniach miejsca bitwy pod Legnicą pisaliśmy na stronach zdziennikaodkrywcy.pl w wielu kontekstach. Publikowaliśmy zapowiedzi, podsumowania i wywiad z Mariuszem Logoniem ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego. Nie przypuszczaliśmy jednak, że sprawa badań powróci akurat w takim kontekście. Okazuje się bowiem, że w trakcie poszukiwań natrafiono na… wczesnośredniowieczny skarb. O odkryciu od kilku dni rozpisują się ogólnopolskie media.

Skarb spod Legnickiego Pola, odkryty przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego, to łącznie 98 monet, w tym 96 arabskich dirhemów i 2 denary krzyżowe z końca X wieku, 14 fragmentów ozdób srebrnych oraz 5 fragmentów złomu srebrnego. Naukowcy datują skarb na przełom X-XI wieku.

To nie pierwszy wczesnośrednioczny skarb odkryty w okolicach Legnicy. – Zachowały się informacje o podobnych odkryciach z końca XIX wieku. W skład jednego z nich weszło aż 800 monet. – informuje Mariusz Logoń. – Pod samym Legnickim Polem to dopiero drugie odkrycie tego typu. W 1905 roku w czasie kopania piasku natrafiono na nieduży zespół 17 monet z przewagą denarów Ottona i Adelajdy – dodaje.

Srebrny skarb znajduje się obecnie w dyspozycji legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Wiadomo już, że zostanie przekazany do Muzeum Miedzi w Legnicy, które było współorganizatorem badań. To tam zostanie gruntownie przebadany i zaprezentowany w niedalekiej przyszłości.

Odkrywcom skarbu ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego gratulujemy i życzmy kolejnych tak spektakularnych odkryć. A do tematy skarbu jeszcze powrócimy.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie