Detektoryści z Klimontowa odkryli fragmenty radzieckiego czołgu T-34-85

0

Fragmenty radzieckiego czołgu T-34-85 odkryli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Pamięć” z Klimontowa w województwie świętokrzyskim. Teraz trafią one do Muzeum Oręża im. Oddziałów Partyzanckich Ziemi Opatowskiej w Męczennicach.

Detektoryści ze stowarzyszenia “Pamięć” odkryli lufę od czołgu, ogniwo od gąsienicy oraz piastę koła. Okoliczności tego odkrycia są i ciekawe, i zaskakujące. Członek stowarzyszenia, Grzegorz Chmiel, podczas pobytu w gminie Wilczyce zwrócił uwagę na wystającą z ziemi rurę, która prawdopodobnie pełniła dawniej rolę ogrodzenia lub punktu orientacyjnego. Doświadczenie podpowiedziało mu, że może to być lufa od działa lub czołgu.

Reklama

To podejrzenie wystarczyło, by członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Pamięć” zabrali się za weryfikację znaleziska. Istniały podejrzenia, że może ono pochodzić z okresu II wojny światowej. – Uzyskaliśmy odpowiednie zgody i wraz z właścicielem terenu pojawiliśmy się w miejscu, które wskazął nam Grzegorz Chmiel – mówi Łukasz Mucha, który jest liderem grupy z Klimontowa. – Należało bliżej się temu przyjrzeć – dodaje.

Członkowie stowarzyszenia postanowili wydobyć z ziemi tajemniczą rurę. Zgodnie z przypuszczeniami okazało się, że detektoryści mają do czynienia z lufą od czołgu. Była ona osadzona na konstrukcji, na którą składały się piasta koła i ogniwo gąsienicy. – Całość musiała pełnić dawniej rolę fragmentu ogrodzenia lub punktu orientacyjnego – tłumaczy Łukasz Mucha. – Po wojnie wykorzystywano wszystko, co mogło przydać się w jakikolwiek sposób. Tu wykorzystano fragmenty rozbitego czołgu – dodaje.

Prędko ustalono, że to fragmenty radzieckiego czołgu T-34-85. Członkowie stowarzyszenia “Pamięć” sprowadzili na miejsce przedstawiciela muzeum w Męczennicach. To tam trafią znaleziska z czasów II wojny światowej.

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne “Pamięć” z Klimontowa to nowa grupa w świecie eksploratorów. Działa dopiero od września 2020 roku. Obecnie skupia w swoich szeregach osiem osób. To mieszkańcy powiatów sandomierskiego i opatowskiego.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne “Pamięć”ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here