Fragmenty radzieckiego czołgu T-34-85 odkryli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Pamięć” z Klimontowa w województwie świętokrzyskim. Teraz trafią one do Muzeum Oręża im. Oddziałów Partyzanckich Ziemi Opatowskiej w Męczennicach.
Detektoryści ze stowarzyszenia “Pamięć” odkryli lufę od czołgu, ogniwo od gąsienicy oraz piastę koła. Okoliczności tego odkrycia są i ciekawe, i zaskakujące. Członek stowarzyszenia, Grzegorz Chmiel, podczas pobytu w gminie Wilczyce zwrócił uwagę na wystającą z ziemi rurę, która prawdopodobnie pełniła dawniej rolę ogrodzenia lub punktu orientacyjnego. Doświadczenie podpowiedziało mu, że może to być lufa od działa lub czołgu.
To podejrzenie wystarczyło, by członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Pamięć” zabrali się za weryfikację znaleziska. Istniały podejrzenia, że może ono pochodzić z okresu II wojny światowej. – Uzyskaliśmy odpowiednie zgody i wraz z właścicielem terenu pojawiliśmy się w miejscu, które wskazął nam Grzegorz Chmiel – mówi Łukasz Mucha, który jest liderem grupy z Klimontowa. – Należało bliżej się temu przyjrzeć – dodaje.
Członkowie stowarzyszenia postanowili wydobyć z ziemi tajemniczą rurę. Zgodnie z przypuszczeniami okazało się, że detektoryści mają do czynienia z lufą od czołgu. Była ona osadzona na konstrukcji, na którą składały się piasta koła i ogniwo gąsienicy. – Całość musiała pełnić dawniej rolę fragmentu ogrodzenia lub punktu orientacyjnego – tłumaczy Łukasz Mucha. – Po wojnie wykorzystywano wszystko, co mogło przydać się w jakikolwiek sposób. Tu wykorzystano fragmenty rozbitego czołgu – dodaje.
Prędko ustalono, że to fragmenty radzieckiego czołgu T-34-85. Członkowie stowarzyszenia “Pamięć” sprowadzili na miejsce przedstawiciela muzeum w Męczennicach. To tam trafią znaleziska z czasów II wojny światowej.
Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne “Pamięć” z Klimontowa to nowa grupa w świecie eksploratorów. Działa dopiero od września 2020 roku. Obecnie skupia w swoich szeregach osiem osób. To mieszkańcy powiatów sandomierskiego i opatowskiego.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne “Pamięć”