6 C
Warszawa
wtorek, 20 lutego, 2024

Detektoryści z Brodnicy pamiętają o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku

-

W Muzeum w Brodnicy otwarto wystawę “Krwawa gwiazda nad Brodnicą”. Wśród eksponatów, które można obejrzeć na wystawie, są zbiory Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej. 

Wystawa “Krwawa gwiazda nad Brodnicą” nawiązuje do wydarzeń z sierpnia 1920 roku, gdy na przeciw siebie, pod Brodnicą, stanęły oddziały polskie pod dowództwem pułkownika Jarosława Witolda Aleksandrowicza i rotmistrza Ignacego Mielżyńskiego oraz wojska bolszewickie z 12 Dywizji Strzelców pod dowództwem komendanta Rewy.

Na ekspozycji oglądać można archiwalne dokumenty, w tym karty pocztowe, fotografie, zdjęcia prasowe oraz eksponaty, które dostarczyli mieszkańcy Brodnicy oraz członkowie Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej.

Częścią wystawy jest też ekspozycja “Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu”, która do Brodnicy trafiła z Delegatury IPN w Bydgoszczy. Wystawę oglądać można w Bramie Chełmińskiej na Małym Rynku w Brodnicy.

Po otwarciu wystawy detektoryści z Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej: Monika Ostrowska, Grzegorz Kalisz i Marcin Perliński, udali się na brodnicki cmentarz wojskowy, gdzie odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy starć pod Brodnicą. Najważniejszą częścią uroczystości był pochówek czterech polskich żołnierzy z 362. Pułku Piechoty z Bydgoszczy, którzy polegli 18 sierpnia 1920 roku w bitwie brodnickiej.

Pochówek polskich żołnierzy w Brodnicy (fot. Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza)

Ekshumacji polskich żołnierzy w dniu 31 lipca dokonała Pracownia Badań Archeologicznych i Historycznych “Pomost”. Prace przeprowadzono na zlecenie Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w miejscowości Szabda.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie