8,3 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Detektoryści ściągają pod Legnicę. Będą poszukiwać miejsca słynnej bitwy z 1241 roku

-

Rusza drugi etap badań, których celem jest zlokalizowanie miejsca bitwy pod Legnicą z 1241 roku. Efekty badań z kwietnia tego roku satysfakcjonują. Co detektorystom uda się odnaleźć tym razem?

Mariusz Logoń ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego, który kilka miesięcy temu opowiedział o badaniach pod Legnicą na łamach portalu zdziennikaodkrywcy.pl, jest przekonany, że uda się odkryć dużo więcej zabytków, niż kilka miesięcy temu. Skąd ten optymizm?

– Po badaniach, które przeprowadziliśmy w kwietniu, wiemy dużo więcej – przyznaje. – Wiemy też, że możemy liczyć na ogromne zaangażowanie wielu doświadczonych poszukiwaczy. Ten potencjał znajdzie swoje ujście w znaleziskach, a te przybliżą nas do rozwikłania zagadki bitwy pod Legnicą – dodaje.

Rzeczywiście, w sierpniowej odsłonie badań wezmą udział przedstawiciele czołowych polskich grup poszukiwawczych. Nie zabraknie ekipy Team of Yorkshire, która pod Legnicę przyjdzie aż z Wielkiej Brytanii. Łącznie na polach pod Legnicą pojawią się detektoryści z dziewięciu grup. Dziesiątą grupą będzie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne, które organizuje badania.

Ale badania bitwy pod Letnicą to nie tylko poszukiwania. To też szansa na poszerzenie wiedzy i zobaczenie ciekawych miejsc. Dlatego organizatorzy, podobnie jak w kwietniu, zaplanowali prelekcje naukowców związane z tematyką bitwy oraz wizyty w muzeach i zabytkach.

Zapowiada się zatem kolejne ciekawe wydarzenie w świecie eksploracji. Nie odbyłoby się ono jednak, gdyby nie wsparcie firm, instytucji i osób prywatnych. – Przede wszystkim dziękujemy panu Henrykowi Babuśce, wójtowi gminy, za objęcie naszych badań patronatem – mówi Mariusz Logoń. – Dziękujemy też GOKiS Legnickie Pole, Fundacji Archeologicznej Archeo i Muzeum Miedzi w Legnicy.

O efektach badań poinformujemy na stronach zdziennikaodkrywcy.pl, który jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie