19,3 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Depozyt monet trafił do zbiorów muzeum w Ostródzie

-

Do zbiorów Muzeum w Ostródzie trafił depozyt sześciu monet z XVII wieku. Odkrył je Krzysztof Kępiński z “Klubu Odkrywcy”, działającego przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Suskiej.

Monety ukryto bądź zagubiono najpewniej w trakcie wojny polsko-szwedzkiej z lat 1626-1629. Wojna ta przyniosła niemal całkowite spustoszenie Pomorza i Kujaw. Do wielu potyczek doszło na terenie Prus. Wojna zakończyła się 26 września 1629 roku rozejmem altmarskim.

W skład depozytu odkrytego przez suskiego poszukiwacza skarbów weszły 1 Öre Gustawa Adolfa, 2 półtoraki Zygmunta III Wazy, 2 szelągi Zygmunta III Wazy i szeląg Jerzego Wilhelma. Wszystkie monety wybite zostały w latach dwudziestych XVII wieku.

– Na monety natrafiłem w grudniu zeszłego roku na terenach leśnych, pod korzeniami drzewa – informuje Krzysztof Kępiński. – Cieszę się, że ten nieduży zbiór monet, które bardzo mocno wiążą się z historią moich terenów, będzie eksponowany w muzeum w Ostródzie.

To kolejne odkrycie Krzysztofa Kępińskiego, które trafiło do zbiorów muzeów z Warmii i Mazur. O wcześniejszych znaleziskach – jego i “Klubu Odkrywcy” – przeczytać można między innymi w artykułach Miecz o pięć wieków starszy niż zakładano oraz Eksploratorzy z Warmii i Mazur autorami najbardziej sensacyjnego odkrycia ostatnich 10 lat.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie