16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

“Depozyt kupca” odkryty w Ełku przez detektorystów z “Jaćwieży”. To ponad pół tysiąca monet

-

O odkryciu skarbu monet w Ełku wiadomo już od wczoraj, jednak dopiero dziś na światło dzienne wyszły szczegóły związane ze znaleziskiem. Odkrywcami skarbu są członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież, które działa w okolicach Ełku i Augustowa.

Skarb, nazywany już “depozytem kupca”, odkryty został przy okazji przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Detektoryści, przeszukując ziemię z budowy, natrafili na pierwsze monety. Ostatecznie odkryto ich ponad pół tysiąca. Większość pochodzi z początków XVII wieku.

Prezentacja skarbu odbyła się 5 czerwca w Ełku. Wzięli w niej udział znalazcy na czele z prezesem stowarzyszenia Mariuszem Jarząbkiem, Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku Rafał Żytyniec oraz prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, który podziękował członkom stowarzyszenia za odkrycie, udokumentowanie i zgłoszenie skarbu. – To wielkie odkrycie, jestem dumny i cieszę się z tego jak dziecko – powiedział Andrukiewicz, wręczając podziękowania członkom stowarzyszenia.

Moment znalezienia skarbu został zarejestrowany i udostępniony w formie filmowej relacji na kanale Goldfinder – historia pisana wykrywaczem. Na filmie zobaczyć można autentyczne reakcje znalazcy (Krzysztofa, któremu gratulujemy!) i trudy wydobywania drobnych monet z ziemi w stosunkowo niesprzyjających warunkach. Informacje o skarbie znajdą się w kolejnych częściach filmu, które będą udostępniane co dwa dni.

 

Wiadomo, że po zakończeniu badań monety zostaną wystawione w Muzeum Historycznym w Ełku. Jak wynika ze słów prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza, takie było zresztą życzenie członków stowarzyszenia. – To największa kolekcja monet, jaka została odkryta w naszym mieście – powiedział Andrukiewicz podczas piątkowego spotkania w Muzeum Historycznym w Ełku. – To ważne, że pozostaną w naszym mieście – dodał.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie