To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu, organizowanych w tym roku w Polsce. 14 czerwca pod Brodnicą pojawią się specjaliści związani z poszukiwaniem i ochroną zabytków.
W krótkim czasie to już drugie spotkanie tak szerokiego grona specjalistów: służb konserwatorskich, pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, detektorystów, eksploratorów i muzealników. Zaplanowano aż dwanaście wystąpień w trzech blokach.
Program:
– Patrol saperki z JW 3136 w Chełmnie – Zachowanie się i postępowanie w przypadku ujawnienia przedmiotów niebezpiecznych, w tym niewybuchów i niewypałów
– Marian Chwiałkowski (emerytowany płk Wojska Polskiego, regionalista, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Brodnicy) – Wpływ znalezionych zabytków na kształtowanie świadomości patriotycznej młodzieży.
– dr hab. Katarzyna Zalasińska (dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN) – Aktualne zagrożenie dóbr kultury przestępczością i konieczność reakcji ze strony państwa.
– Marcin Sabaciński (Narodowy Instytut Dziedzictwa) – Aspekty prawne dotyczące prowadzenia poszukiwań
– Jakub Wrzosek (Narodowy Instytut Dziedzictwa) – Archeologia pól bitewnych i miejsc przemarszu oraz stacjonowania wojsk
– Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków – Współpraca archeologów z poszukiwaczami
– sierż. sztab. Robert Niedźwiedź (Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy) – Zwalczanie przestępczości przeciwko dobrom kultury w sieci Internet przez wydział dw. z cyberprzestępczością
– dr Piotr Nowakowski (Muzeum Bitwy pod Grunwaldem) – Archeolodzy i poszukiwacze pod Grunwaldem – przykład współpracy
– dr Jadwiga Lewandowska (Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie) – Archeolodzy i detektoryści. Historie chwalebne i haniebne na przykładzie badań ziemi dobrzyńskiej
– Michał Młotek – Depozyt hrabiego Hansa Joachima von Finckensteina. Historia odkrycia
– Olaf Popkiewicz – Wybrane aspekty eksploracji w świetle realizacji programu “Poszukiwacze historii”
– Piotr Lipski – Czyszczenie i konserwacja przedmiotów
III Konferencja “Odpowiedzialny detektoryzm”, organizowana przez Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza oraz Wójta Gminy Brzozie, odbędzie się 14 czerwca w hotelu Kalchem w Brzoziu pod Brodnicą. Wstęp na konferencję jest wolny.
Patronat nad konferencją objęli portal zdziennikaodkrywcy.pl, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK oraz Eltronik.
Członkiem Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej jest Marcin Perliński, jeden z uczestników pierwszego spotkania konsultacyjnego w sprawie zmian legislacyjnych dotyczących zasad prowadzenia poszukiwań zabytków, które 11 maja odbyło się w Warszawie.