Rogi żubra pozyskane podczas badań archeologicznych, które odbywały się przy ul. Senatorskiej oraz ul. Długiej w Łomży, wydatowano na XV oraz XVI wiek. Miejscowi historycy i muzealnicy są przekonani, że w okolicach Łomży mogły odbywać się polowania na grubego zwierza, które zarezerwowane były dla władcy oraz jego rodziny.
Rogi żubra Bison bonasus, pozyskane w trakcie badań archeologicznych w Łomży, znajdują się obecnie w zbiorach miejscowego Działu Archeologii Muzeum Północno-Mazowieckiego. Do muzeum właśnie dotarły wyniki badań, które potwierdziły datowanie odkrycia. Rogi pochodzą z XV i XVI wieku.
Wyniki badań pozwoliły na wyciągnięcie ciekawych wniosków. “Znaleziska kości tego typu zwierzyny sugerują, iż w okolicach Łomży mogły odbywać się polowania wielkie, czyli łowy na grubego zwierza, zarezerwowane dla władcy oraz jego rodziny” – informują pracownicy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.
Z danych historycznych i archeologicznych wiadomo, że w rejonie obecnych ulic Senatorskiej i Dwornej przez około 200 lat funkcjonował dwór książęcy, który od 1526 roku był również siedzibą królewską.
Badania odkrytych rogów przeprowadzane były w laboratorium w Zurychu oraz w laboratorium Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży