13,2 C
Warszawa
piątek, 20 września, 2024

Czas na II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”! [AKTUALIZACJA, NOWY TERMIN]

-

Od 20 do 23 marca 2020 r. w pałacu w Czerniejewie odbędzie się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Jest to jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Festiwal Historyczny organizowany jest przez Karola Soberskiego i jego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski.

UWAGA! Festiwal Historyczny “Tajemnice Trzech Stuleci” został przesunięty na termin 3-6 kwietnia 2020 roku.

Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski, poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVII, XIX i XX wiekiem. W trakcie II edycji Festiwalu odbywać to się będzie przede wszystkim poprzez wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci. Poprzez Festiwal organizatorzy chcą też promować regionalne dziedzictwo kulturowe.

Festiwal odbywać się będzie w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowy w Czerniejewie, Na Festiwal składać się będą 34 wykłady związane z XVII, XIX i XX wiekiem i różnymi tematami (będą prelekcje o ciekawych postaciach, wydarzeniach, odkryciach, niezwykłych miejscach, itp.). Będą także dwa panele dyskusyjne: o poszukiwaniu skarbów i o książkach historycznych.

– Pierwsza edycja Festiwalu, która odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. pokazała, że powiat gnieźnieński czy szerzej Wielkopolska to nie tylko Szlak Piastowski czy Powstanie Wielkopolskie, ale mamy też do zaoferowania turystom miejsca i niezwykłe historie związane z II wojną światową, ziemiaństwem XIX i XX wieku, I wojną światową czy też XVIII wiekiem. W tym roku zamiast XVIII wieku jest wiek XVII, ponieważ nasz region ma do pokazania mało znane wydarzenia i miejsca związane z tym stuleciem – mówi Karol Soberski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

Organizator Festiwalu

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu jest Karol Soberski, dziennikarz (redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl), pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza też turystów po pałacach i dworach Wielkopolski, Kujaw i Pałuk oraz najciekawszych historycznie miejscach w tym regionie.

Goście Festiwalu

Ogromne zainteresowanie ubiegłorocznym Festiwalem sprawiło, że na drugą edycję zostały zaproszone jeszcze większe gwiazdy niż rok temu. W tym gronie są m.in.

– Adam Sikorski – dziennikarz historyk, reżyser, scenarzysta. Autor kultowego programu TVP o tematyce historyczno-eksploracyjnej „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii”. A. Sikorski jest mentorem dla wielu współczesnych poszukiwaczy czy szeroko pojętych eksploratorów i miłośników historii. Jest także autorem dwóch świetnych książek „Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii” (Poznań 2012) i „Mapa tajemnice. Tom 2: Z dziennika wypraw” (2013).

– Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny związany z grupą TVN – Discovery. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził m.in.program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History. Jego dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Jego najnowszy film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony” (będzie go można zobaczyć na Festiwalu) opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych.

– Joanna Lamparska – dziennikarka i podróżniczka, autorka bestsellerowych książek o tajemnicach ukrytych skarbów, zamków i podziemi. W 2019 r. wydała „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice Gross Rosen”, które czytelnicy uznali za „najmocniejszą książkę roku”. Obecnie współpracuje z National Geographic, History Channel, Discovery, jest felietonistką Fokusa Historia, prowadzi „Pociąg do historii” w Radiu Ram. Jest konsultantką zachodnich produkcji historycznych realizowanych w Polsce. Sama siebie uważa ze poszukiwaczkę skarbów wszelakich.

– Dr Robert J. Kudelski – badacz i autor publikacji poświęconych eksploracji oraz stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki. Współautor książek: „Tajemnica Riese. Na tropach największej kwatery Hitlera” (2002, 2009 – wydanie II), „Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic” (2003), „Złoto generałów. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy” (2005, 2009 wydanie II) i „Wojenne sekrety Lubiąża” (2010). Autor książek: „Tajemnice nazistowskiej grabieży polskich zbiorów sztuki” (2004), „Zaginiony konwój SS” (2007), „Merkers – skarbiec III Rzeszy” (2011), „Zrabowane skarby” (2012), „Zaginiony Rafael. Kulisy największej kradzieży nazistów” (2014). W 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka pt. „Złoto Wrocławia”.

– Tomasz Bonek – to wieloletni dyrektor i redaktor naczelny największych mediów biznesowych (Forbes.pl, Biznes.Onet, Business Insider Polska i Money.pl), a także dziennikarz śledczy, związany z międzynarodową organizacją Reporterzy Bez granic. Jego reportaże podróżnicze z całego świata publikowane są w prestiżowych mediach zagranicznych oraz w książkach. Zdobywca m.in. nagrody „Ostre pióro”. Od lat zafascynowany drugowojennymi tajemnicami oraz historią PRL, o których pisze książki – reportaże, będące wynikiem dziennikarskich śledztw. W książce „Miasto skarbów” opisał afery związane z odkryciem najcenniejszego europejskiego znaleziska archeologicznego czyli tzw. skarbu średzkiego – średniowiecznych klejnotów, które przez zaniedbania urzędników trafiły na… śmietnik. W „Lubiążu. Mrocznych tajemnicach opactwa” wyjaśnił, nad jakim tajnym projektem badawczym pracowali podczas wojny niemieccy naukowcy, przeniesieni z Berlina na Dolny Śląsk, do największego w Europie barokowego klasztoru.

– Łukasz Orlicki – dziennikarz, historyk, założyciel i szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca”. Organizował i kierował wieloma badaniami historycznymi i archeologicznymi dotyczącymi poszukiwań podziemnych fabryk i fortyfikacji, depozytów broni, dokumentów, śladów zbrodni i wraków (m.in. uczestniczył w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie, poszukiwaniach archiwum KG AK, ale przede wszystkim tropi ślady podziemnych fabryk i tajemniczych tuneli). Uczestniczył w ekspedycji historycznej na północną Syberię „Dead Road 1953 – 2013”.

– Mariusz Borowiak – pisarz, dziennikarz-publicysta, marynista; autor 80 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Współpracuje z magazynami: „Morze, Statki i Okręty”, „Wojsko i Technika Historia”, „Polska Zbrojna Historia”.

– Michał Młotek – poszukiwacz zabytków, regionalista, odkrywca historii i archiwista społeczny, autor książek „Tajemnice pogranicza”, „Noc patagonów” i „Zapiski Hansa Heinricha” oraz cyklu filmów o historii Prus Wschodnich. Odznaczony srebrną odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” i odznakami honorowymi „Za Zasługi dla Turystyki” i “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Dwukrotny laureat konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie.

– Radosław Herman – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Autor książek popularnonaukowych. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.

W gronie gości, którzy przyjadą znaleźli się znani i rozchwytywani w Polsce prelegenci, gwiazdy programów telewizyjnych, pisarze, odkrywcy, historycy, podróżnicy, filmowcy, archeolodzy, regionaliści, dziennikarze: dr Agnieszka Łuczak, Joanna Lamparska, dr Ewa Syska, Magdalena Woch, Elżbieta Guzikowska-Konopińska, Małgorzata Baczyńska, Agnieszka Łabuz, Adam Sikorski, Jerzy Andrzejewski, Mariusz Borowiak, dr Robert Kudelski, Jarosław Leszczełowski, Michał Młotek, Tomasz Bonek, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Piotr Maszkowski, Radosław Herman, dr Karol Kościelniak, Karol Soberski, Krzysztof Drozdowski, Damian Rybak, Bogdan Rosicki, Łukasz Orlicki, Krzysztof Krzyżanowski, Paweł Becker, Rafał Jurke, Radosław Jagieła, Robert Maziarz, Jan Nowicki, Tomasz Łuczak czy Marcin Perliński.

Dodatkowo odbędą się:
– Targi Książki Historycznej i Regionalnej,
– Kiermasz Rękodzieła Historycznego,
– stoiska ze sprzętem dla poszukiwaczy,
– największa na świecie wystawa guzików napoleońskich i artefaktów z tej epoki pochodzące z Prywatnego Muzeum „Wojen i Życia” w Żarach,
– największa w Polsce wystawa fotograficzna pt. „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego,
– wystawa aut, karet, dorożek i sań z II połowy XIX wieku i I połowy XX wieku,
– wystawa malarki Danuty Weber prezentująca portrety najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw,
– Sala Zabaw i Gier dla dzieci.

Więcej o Festiwalu, w tym szczegółowy, godzinowy program oraz sylwetki prelegentów oraz jak kupić wejściówkę, na stronie: www.fundacjahistoryczna.pl/festiwal


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie