Rano 7 września całe Ypres czekało na niezwykłą uroczystość. Ludzie mimo deszczu wylegli na ulice i ze wszystkich stron kierowali się na rynek. A tam generał Maczek uroczyście wprowadzał burmistrza do budynku ratusza. Jako wyzwoliciel przekazywał władzę prawowitym gospodarzom. Obaj panowie stanęli na balkonie, generał i burmistrz w odświętnym tradycyjnym stroju. Z dołu dochodziły wiwaty i okrzyki. Słowa burmistrza ginęły w zgiełku, co właściwie nikomu nie przeszkadzało. Wreszcie poprosił on Maczka do wewnątrz, gdzie na stole leżała księga honorowa miasta. Generał w miejscu wskazanym przez burmistrza postawił swój zamaszysty podpis “tuż po nazwisku marszałka Focha z r. 1918”.
Opis przekazania władzy burmistrzowi belgijskiego Ypres, wyzwolonego przez 1 Dywizję Pancerną we wrześniu 1944 roku, to jeden z wielu w “Czarnej Kawalerii”, które wzmagają w polskim czytelniku poczucie własnej wartości i pozwalają napawać się dumą z zasług żołnierzy gen. Stanisława Maczka na zachodnim froncie II wojny światowej. To bez wątpienia największa zaleta najnowszej książki krakowskiego historyka Kacpra Śledzińskiego. Największa, ale nie jedyna.
Kolejną jest porywający styl autora. Ukazał on historię 1 Dywizji Pancernej i w taki sposób, by była ona interesująca nie tylko dla osób obeznanych z historią II wojny światowej, ale – co jest dziś ogromnie ważne – dla szerokiego grona odbiorców. Śledziński krok po kroku odkrywa przed nami dzieje żołnierzy gen. Maczka. Poznajemy ich jeszcze przed wybuchem wojny, by towarzyszyć podczas walk w Polsce, pobytu we Francji, walkach w Normandii, Holandii i Belgii.
„Czarna Kawaleria” to jednak nie tylko opisy działań 1 Dywizji Pancernej. Autor sprawnie wprowadził w treść książki wiele interesujących wątków, w tym między innymi kulisy kampanii wrześniowej, ewakuację żołnierzy po klęsce pierwszego miesiąca walk w Polsce, sposoby organizowania się Polaków we Francji, czy indywidualne historie żołnierzy dywizji.
Dzięki Kacprowi Śledzińskiemu możemy przekonać się, że historia 1 Dywizji Pancernej, to tak naprawdę historia II wojny światowej a żołnierze generała Maczka to prawdziwi bohaterowie, którzy własnymi rękami wyzwalali część Europy spod władzy nazistowskich Niemiec. Wszystko to, zręcznie uzupełnione materiałami źródłowymi, wspomnieniami i pamiętnikami, połączone ze zgrabnym językiem, sprawia, że „Czarna Kawaleria” wciąga już od pierwszych i interesuje do ostatnich stron.
Książkę nabyć można tutaj.