28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Ciekawe odkrycie na dworcu w Gdańsku. “Polskie dworce skrywają niejedną tajemnicę przeszłości”

-

Butelka z notatką spisaną przez robotników odkryta została w trakcie przebudowy budynku dworca Gdańsk Główny. Butelka ukryta w zamurowanej wnęce w jednej ze ścian jest pamiątką po antykomunistycznym zrywie z grudnia 1970 roku.

Notatkę, którą ukryto w butelce, spisano na blankiecie telegramu pocztowego. Udało się już odczytać krótki tekst: “Budynek został spalony w dniu 14 grudnia 1970r w czasie strajków przez Stocznię Gdańską. Remont przeprowadziła brygada z Gdańskie Przed. Robót Elewacyjnych. Gdańsk Styczeń 1971 roku”.

Do odkrycia butelki z notatką doszło równo 50 lat po jej umieszczeniu w ścianie. Remont dworca, który przeprowadzano w tamtym czasie, miał związek z wydarzeniami z połowy grudnia 1970 roku, gdy w Gdańsku, Gdyni i innych polskich miastach doszło do antykomunistycznych strajków i demonstracji. Demonstranci zdemolowali wtedy i podpalili wnętrze dworca Gdańsk Główny.

Z informacji zapisanej na blankiecie telegramu pocztowego wynika, że do remontu dworca doszło niedługo po stłumieniu strajków.

 

Obecna modernizacja dworca Gdańsk Główny jest największą inwestycją realizowaną w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Z informacji udostępnionych przez inwestora, czyli PKP S.A. wynika, że przebudowa dworca prowadzona jest w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, a dzięki inwestycji możliwe jest odtworzenie wielu detali architektonicznych, między innymi kartuszy z herbami pomorskich miast, dawnych witryn kasowych i sklepowych oraz nawiązujących do historycznych witraży. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a generalny wykonawcą robót jest Mostostal Warszawa.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.pkp.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie