-1,5 C
Warszawa
wtorek, 28 marca, 2023

Ciekawe odkrycie na dworcu w Gdańsku. “Polskie dworce skrywają niejedną tajemnicę przeszłości”

-

Butelka z notatką spisaną przez robotników odkryta została w trakcie przebudowy budynku dworca Gdańsk Główny. Butelka ukryta w zamurowanej wnęce w jednej ze ścian jest pamiątką po antykomunistycznym zrywie z grudnia 1970 roku.

Notatkę, którą ukryto w butelce, spisano na blankiecie telegramu pocztowego. Udało się już odczytać krótki tekst: “Budynek został spalony w dniu 14 grudnia 1970r w czasie strajków przez Stocznię Gdańską. Remont przeprowadziła brygada z Gdańskie Przed. Robót Elewacyjnych. Gdańsk Styczeń 1971 roku”.

Do odkrycia butelki z notatką doszło równo 50 lat po jej umieszczeniu w ścianie. Remont dworca, który przeprowadzano w tamtym czasie, miał związek z wydarzeniami z połowy grudnia 1970 roku, gdy w Gdańsku, Gdyni i innych polskich miastach doszło do antykomunistycznych strajków i demonstracji. Demonstranci zdemolowali wtedy i podpalili wnętrze dworca Gdańsk Główny.

Z informacji zapisanej na blankiecie telegramu pocztowego wynika, że do remontu dworca doszło niedługo po stłumieniu strajków.


 

Obecna modernizacja dworca Gdańsk Główny jest największą inwestycją realizowaną w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Z informacji udostępnionych przez inwestora, czyli PKP S.A. wynika, że przebudowa dworca prowadzona jest w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, a dzięki inwestycji możliwe jest odtworzenie wielu detali architektonicznych, między innymi kartuszy z herbami pomorskich miast, dawnych witryn kasowych i sklepowych oraz nawiązujących do historycznych witraży. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a generalny wykonawcą robót jest Mostostal Warszawa.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.pkp.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie