12,1 C
Warszawa
piątek, 2 czerwca, 2023

Cenne znalezisko detektorysty z Nowego Sącza. To 4 siekierki z brązu

-

Do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu trafiły 4 siekierki z epoki brązu. Odkrywcą siekierek jest Stanisław Pustułka ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny. To kolejny poszukiwawczy sukces grupy, która istnieje od 2018 roku.

Do odkrycia doszło podczas poszukiwań, które prowadzone były przy użyciu wykrywacza metali w Mostkach w gminie Stary Sącz. Siekierki, datowane przez muzealników na około 1100 lat p.n.e., znajdowały się w jednym miejscu.

– To ciekawostka, bo zwykle detektoryści w trakcie badań natrafiają na pojedyncze zagubione bądź porzucone egzemplarze – mówi Stanisław Pustułka. – Tu możemy mieć do czynienia z inną sytuacją: siekierki albo zostały ukryte albo złożono je w ziemi intencjonalnie – dodaje.

O sukcesach członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny pisaliśmy już wielokrotnie na stronach portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl. To oni odkryli ostatnio srebrny skarb przy ruinach Zamku Królewskiego w Nowym Sączu i depozyt 50 srebrnych monet z XV wieku.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Stanisław Pustułka


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie