28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Cenne dokumenty odkryte w kościele w Zamościu. Znajdują się na nich podpisy Bolesława Leśmiana

-

W trakcie prac remontowych prowadzonych w barokowym kościele franciszkanów w Zamościu dokonano interesującego odkrycia. W jednej ze ścian kościoła znaleziono ukrytą dokumentację Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Zamościu. Na części z nich znajdują się podpisy polskiego poety Bolesława Leśmiana.

Dokumenty pochodzą z lat 1927-1950. Znajdują się wśród nich korespondencja pomiędzy członkami kasy, różnymi instytucjami finansowymi oraz książeczki wkładowe, afisze, druki ulotne i reklamowe.

Odkryta w kościele dokumentacja kasy trafiła do Archiwum Państwowego w Zamościu. Jak poinformowali pracownicy archiwum, materiały znajdują się w złym stanie i wymagają niezwłocznie podjęcia czynności profilaktycznych oraz zabezpieczenia. “Zaopiekujemy się nimi należycie” – napisali w mediach społecznościowych.

Dokumenty odkryte w kościele w Zamościu są tym cenniejsze, że na części z nich znajdują się podpisy Bolesława Leśmiana, polskiego poety, który w okresie międzywojennym prowadził w Zamościu własną kancelarię notarialną.

Remont XVII-wiecznego kościoła w Zamościu ma zakończyć się w lipcu tego roku.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Archiwum Państwowe w Zamościu


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie