-2,1 C
Warszawa
piątek, 3 lutego, 2023

Butelki po wódce, kosmetyki, listy. Nietypowe znaleziska w Pałacu Małachowskich

-

W Końskich w województwie świętokrzyskim trwa remont Pałacu Małachowskich. Właśnie natrafiono tam na pamiątki, które wiele mówią o zwyczajach dawnych właścicieli obiektu.

“Niemal codziennie pracownicy odnajdują ciekawe przedmioty, które przekazują gminie” – informują pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Końskich, opisując znaleziska, których dokonano w pałacu w ostatnim czasie.

Wśród nich są flaszka po szamponie, dwie butelki po wódce oraz prywatna korespondencja hrabiny Gabrieli Tarnowskiej-Potockiej, książki w języku francuskim i niedużych rozmiarów pamiętnik w kształcie serca.


Z informacji udostępnionych przez pracowników urzędu wynika, że znaleziska znajdowały się w trudno dostępnych miejscach, między innymi za piecem kaflowym. To najpewniej uchroniło je przed zniszczeniem.

Znaleziska trafią teraz do pracowni konserwatorskiej. Zapowiedziano też ich digitalizację. W przyszłości mają trafić do muzeum w Końskich, które powstać ma w sąsiedztwie Pałacu Małachowskich.

Zespół pałacowy w Końskich wzniesiony został przez Jana Małachowskiego w połowie XVIII wieku. Kilkukrotnie go przebudowywano. Obiekty pałacowe zostały zdewastowane w okresie II wojny światowej. Obecnie Pałac Małachowskich poddawany jest gruntownemu remontowi.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie