7,8 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Butelki po wódce, kosmetyki, listy. Nietypowe znaleziska w Pałacu Małachowskich

-

W Końskich w województwie świętokrzyskim trwa remont Pałacu Małachowskich. Właśnie natrafiono tam na pamiątki, które wiele mówią o zwyczajach dawnych właścicieli obiektu.

“Niemal codziennie pracownicy odnajdują ciekawe przedmioty, które przekazują gminie” – informują pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Końskich, opisując znaleziska, których dokonano w pałacu w ostatnim czasie.

Wśród nich są flaszka po szamponie, dwie butelki po wódce oraz prywatna korespondencja hrabiny Gabrieli Tarnowskiej-Potockiej, książki w języku francuskim i niedużych rozmiarów pamiętnik w kształcie serca.

Z informacji udostępnionych przez pracowników urzędu wynika, że znaleziska znajdowały się w trudno dostępnych miejscach, między innymi za piecem kaflowym. To najpewniej uchroniło je przed zniszczeniem.

Znaleziska trafią teraz do pracowni konserwatorskiej. Zapowiedziano też ich digitalizację. W przyszłości mają trafić do muzeum w Końskich, które powstać ma w sąsiedztwie Pałacu Małachowskich.

Zespół pałacowy w Końskich wzniesiony został przez Jana Małachowskiego w połowie XVIII wieku. Kilkukrotnie go przebudowywano. Obiekty pałacowe zostały zdewastowane w okresie II wojny światowej. Obecnie Pałac Małachowskich poddawany jest gruntownemu remontowi.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie