6,6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Bursztynowy naszyjnik, monety i biżuteria odkryte na budowie drogi pod Ełkiem

-

Bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych na cmentarzu w miejscowości Przykopka. Badania miały związek z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe – Wysokie.

Na ślady cmentarza natrafiono podczas prac przy wykonywaniu rowu odwadniającego wzdłuż południowej łącznicy węzła Ełk Wschód. Badaniami archeologicznymi objęto teren o powierzchni ponad 60 arów.

Na obszarze, który przebadano, zidentyfikowano aż 374 obiektów, głównie grobów szkieletowych oraz jam z pojedynczymi kośćmi ludzkimi.

W trakcie prac archeolodzy odkryli bursztynowy naszyjnik składający się z 35 korali i zawieszki w kształcie serca, ale też na liczne monety, elementy stroju, biżuterię, fragmenty naczyń i kości zwierzęce.

Przedmioty zabytkowe, które odkryto w trakcie badań, są obecnie poddawane konserwacji. Natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej.

Informacja o zakończeniu badań pojawiła się na stronie internetowej olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. GDDKIA Olsztyn


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie